avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 831 soluții astăzi
Forum Activitate magdanto

Activitate magdanto

Buna ziua,am dat in judecata firma angajatoare care nu mi-a platit drepturile banesti,respectiv salariul si garantia materiala,am castigat procesul si am hotararea irevocabila dar eu sunt din constanta iar firma din bucuresti.angajatorul nu raspunde la telefon sau mail,de aceea ba trebui sa apelez la executor judecatoresc.intrebarea mea este cat ma costa si cat va dura pana sa recuperez banii
va multumesc
Răspuns la discuția salarii neplatite
la inchiderea magazinului(proprietarul spatiului a dat afara angajatorul la care am lucrat pentru neplata chiriei,am dovada actului de reziliere),s-a luat marfa din magazin si depozitata in alt spatiu unde s-a facut inventarul dupa cateva zile,au fost listate produsele pentru care am semnat...si atat.din cate am aflat trebuia sa primim o notificatie prin care sa ni se spuna cum a iesit inventarul,ceea ce nu s=a intamplat.de aceea va intreb daca se poate sa ne scoata minus la inventar si sa nu ne mai dea garantia.multumesc
Răspuns la discuția salarii neplatite
Buna ziua,in primul rand multumesc pentru raspuns.Am primit de la ITM raspuns cum ca au fost in control dar pentru neplata salariului si a garantiei se rezolva in instanta.Azi am depus actele la arhiva tribunalului si vreau sa va intreb cam in cat timp se termina procesul si daca anjatorul ne poate scoate lipsa la inventar(suntem mai multe angajate de la mai multe magazine ale aceleasi firme),inventarul l=am facut in ianuarie dar nu am primit de la angajator nimic prin care sa ne spuna daca am fost pe plus sau pe minus.multumesc
buna ziua,as vrea sa ma ajutati in problema in care am un act de vanzare-cumparare a casei in care stau ,cu clauza de a avea grija de socrii.Socrul a plecat la alt fiu .intrebarea mea este in ce conditii poate ataca contractul vanzarii si daca o face prin notar sau prin judecata.multumesc
Buna,firma la care am lucrat a inchis punctul de lucru in decembrie si pana acum am fost in preaviz.problema mea este ca nu am primit salariile din luna noiembrie.am depus cerere pt restituirea garantiei materiale si am cerut nr de inregistrare pt aceasta dar ...nimic.as vrea sa ma duc la ITM pt sesizare.stie cineva in cat timp se solutioneaza prin itm si careeste perioada de timp in care firma este obligata sa restituie garantia?multumesc