avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 768 soluții astăzi
Forum Activitate kerekesevi

Activitate kerekesevi

Răspuns la discuția Certificat mostenitor
Cu un an jumate înainte tot acest notar a confirmat după acte că fiind in timpul căsniciei depuse sumele in conturi, constituite depozite sunt bunuri comune, şi nu proprii ale soţului doar...bani provenind din banii familiei, in perioada căsnicieişi nu din bun propriu-aceste sume proveneau din salariul soţului-ce am adunat-am economisit de fapt, şi nu am cheltuit pe nimicuri...
Iar acum îmi spune că e " bunul propriu al soţului"...
Răspuns la discuția Certificat mostenitor
Mulţumesc de răspuns,Ce mă intrigă e faptul că cu un an acelaş notar a spus altceva, tot in acest caz...pe baza NCC, iar acum, tot el şi-a schimbat spusele,pe baza aceloraşi acte...ul în În cazul în care notarul "minte" şi a dat curs greşit de moştenitor pot să fac plângere, sesizare la Asociaţia Notarilor...sau numai pe calea instanţei se poate rectifica greşala notarului;???

Bună ziua, aş dori nişte informaţii la următoarea problemă:
Soţul a murit la data de 24 febr.2012.Am fost căsătoriţi din anul 2006.
Nu am avut copii impreuna.
In anul 2012 iunie, s-a făcut succesiunea după socrul mort în anul 2006. Pe vremea accea notarul a spus că după NCC eu ca sotie supravietuitoare mostenesc din deconturile bancare 1/2 + 2/6- deconturile sunt constituite in anii de casnicie-sumele ram depus in cont bancar ca sa avem la construirea casei.- si maşina cumpărată tot in această perioadă , partea mea e din maşină e -1/2+2/6.
Deoarece cumnata nu a vrut impărţirea astfel...nu s.a mai eliberat certificatul de mostenitor după sot.
Trăieşte soacră-mea şi am o cumnată-sora soţului.
Acum o săptămână când am fost chemată iar pentru succesiunea soţului, chemândum-ă ei, notarul mi-a spus că după NCC eu nu mai am dreptul ceea ce mi-a spus acum 1an jumate, că numai la 2/6 din suma depoziteler bancare am dreptul si din maşină 1/2+2/6-aici nu s-a schimbat nimic din calcul, doar la suma de bani din bancă.
Vă rog să m-i spuneţi care este de fapt calculul cotei sotiei supravietuitoare,având in vedere că soţul a decedat după intrarea in vigoare a NCC, ir iniţial mi s-a spus că este astfel...iar după o perioadă acelaşi notar aceeaşi cont şi maşină
dar se schimbă calcularea ????? Cum e posibil aşa ceva???!!!!Nu am avut copii,trăieşte soacra, şi am cumnata-sora soţului.
Este eroare, greşeală sau rău voinţa notarului???!!!!
Ãn caz de eroare cum se poate repara la cine să mă adresez în caz de răuvoinţa notarului???!!!!
Mulţumesc pentru răspuns.
Răspuns la discuția Curtea de apel
Mulţumesc pentru răspuns. ªi care sunt căile de atac extraordinar, ţinând cont că recursurile până acum au fost susţinute cu minciuni- Dl are 87 de ani, donaţia către cei 4 nepoţi( printre care soţul- a decedat) a fost fără sarcini,iar pensia lui este de cca2000 ron.El spunând că din această sumă nu se poate gospodări- dar în realitate vrea ca fiecare dintre nepoţi să-i dea în fiecare lună câte 400 ron. această sumă fiind 1600.- ca să-i cumpăr casa -ceea ce mi-a donat... şi la conciliere nici gând.
Astfel întrebarea mea este care sunt caile extraordinare de atac- revizuire si contestatie in anulare (doar in anumite conditii!). şi condiţiile în această situaţie ?

Răspuns la discuția Curtea de apel
Procesul a fost început în anul 2011, deci vechiul c. pr.c.
Discuție Curtea de apel
Bună seara, as dori sa primesc răspuns la următoarea situaţie: donatorul a inaintat proces de revocare a donatiei-fără sarcini-. Unul dintre donatari a murit- soţul meu in anul 2012. In prima instantă, donatia a rămas ca irevocabil. Au contestat rezolutia-cu minciuni- astfel a ajubs la curtea de apel unde s-a dat verdictul ca irevocabil donatia. Intrebarea mea este ca aceasta rezolutie de la curtea de apel se poate ataca si pâna unde si când éi de câte ori? curtea de apel-contestaţie.. iccj...
Mulţumesc pentru răspuns.
Bună ziua,
Am întâlnit următoarea situaţie ce să fac în continuare...???
Postul meu titular până în 2oo8 era 1/2 normă la o şcoală gimnazială (1) iar cealaltă 1/2 normă la cealaltă(2.) şcoală care e liceu. Din anul acesta 12 oree am la liceu éi restul de 7 ore la scoal gimn.Directoarea ,actuala de la şc.g. 1 din 2oo8 de când a venit la această şcoală, vrea să mă înlăture din şcoală pentru motivul ca eu nu sunt de acord cu ceea ce face ea...de atunci a inceput calvarul...la isj stiu de toate cele ce face. Sotul care era inspector de istorie, sti. sociale si geografie din cauza lor s-a si spanzurat acum un an.Dar mi s-a spus sa-i dau pace: dar continua cu tratamentul diferit...cu hartuirea morala... şi a început cu toate câte-s în lumea asta.: - nu mă lasă să particip la excursii cu colegii, îm-i refuza să particip la efectuarea gr.I, la cursuri de perfecţionare, îmi refuza orice document cerută de mine...motivat cu "doar că ea nu vrea"... mi s-a spus să-i dau pace... că contra vîntului nu te pune...În anul 2011 mi-a cerut să-mi fac dosar de restîngere a activităţi pe care eu i-am refuzat spunând că şcoala este de 8 clase nu pot cere. Evaluarea la sfârşit de an mi-a tăiat la doar bine deşi am făcut mai mult, şi m-am autoevaluat corect şi obiectiv. În anul următor nu mi-a dat orele cuvenite mie- sunt prof. de religie- ci unei educatoare, ca ore în plus, orele de la clasa aVIII-a efectuează dl.părinte-că el e preotul în sat. Mai mult la clasa pregătitoare şi ora de la clasa I-a a comasat având astfel la oră peste 3o de copii. Refuzul mi-a motivat că nu sunt pregătită pentru predarea la clasa pregătitoere.I-am spus să nu spună prostii care ştie că nu e adevărat, că şi ea ştie motivul şi şi eu ştiu motivul pentru care ea refuză să-mi revină mie ora respectivă.Aceste obiecţii nu pot accepta. ( Sunt motive personale, cum că eu să-mi părăsesc locul de muncă de la şcoala ei!!! cé aceastõ écoalõ este écoal personal)
Anul acesta săptămâna trecută mi-a efectuat o inspecţie ca-n vremurile triste. Nu am nimic împotriva inspecţiei...a văzut că orele ţin nu după ureche...sau fac altceva în acest timp...sau..alte motive nespuse...
Dar ce m-a intrigat la şfârşitul orei, la analiza orei:
M-a lăsat să-mi spun observaţiile cu ora respectivă şi am spus obiectiv ce am şi ce n-am realizat, care-mi sunt încă doleanţele,asteptările mele...dar sunt lucruri care nu depind de mine... este de domeniul directorului.
Până aici a fost profesionalist, plăcut, făcut cu interes simulativ...dar a sosit momentul întrebărilor şi insinuărilor... sugerărilor netupeiste-cu tentă de hărţuire ceea ce numesc eu, deja hartuire morala...
1.Cum că eu instig copiii să nu participe la ora de religie de la parohie, care se ţine duminica de la ora 11., deodată cu cel de la biserică.
2.Că eu periclitez imaginea şcolii cu postările pe siteuri de socializare... că ce scriu în sms-personal şi ceea ce postez pe siteuri, îmi dovedesc că sunt vinovată... şi că de aceea a venit cu dir. adj. la oră, ca eu să nu pot afirma altceva...că acestea vor fi acte doveditoare împotriva mea...!!!---Am postat pe site-ul meu propriu de pe facebook, fotografii cu soţul meu în diferite ipostaze,din activitatea lui-aniversarea de un an de la moartea lui...NU am voie ???!!!.
3.M-a întrebat , cum că i s-a spus, că eu urmez curs de ...pshihologie- consiliere sau de consiliere spirituală...? ªtiu că fără acordul scisorii de la cult, nu am voie să fac aşa ceva ???!!!. Eu aşa ceva nu fac,nimănui nu am confirmat de aşa ceva nu e obligaţia mea să fac...Astfel am răspuns la provocarea ei...!!!.
4. Mi s-a sugerat, să am grijă ce spun şi ce fac în continuare..!!!.
5. De ce sunt atât de încăpăţânată...de ce am spus la oră că covorul nu face parte din obiectele de închinare către Dumnezeu!!! unci şi atunci unde este covor e de rău ? I-am răspuns că eu aşa ceva nu am afirmat la oră...

Mi s-a confirmat încă odată ceea ce am ştiut despre ea, dar nu ştiu ce să fac legal...dacă încercam să spun ceva împotriva aşteptărilor ei,auzeam spunând că "sunt rigidă" sau altfel categorizată ..sau mai rău...insiuarea că eu ce nu fac...sau ce fac împotriva eticii moralei...
Cu ceea ce nu sunt de acord.
1.de când a venit la scoala aceasta toti cei care spuneau impotriva ei erau înlătutaţi.Eu am rezistat doar cu ajutorul lui Bunul Dumnezeu...sunt o fire mai rezistentăşi nu mă dau bătută cu una -două...mai ales că ştiu ce poate capul
2.Dar m-am săturat să mă tot ameninţe, cu hărţuirile ei, doar ca să se distreze ea.."cei mult nu-i bun"... a întrecut măsura...
3. Nu plec de la şcoală, cum că eu sunt de vină, pentru hărţuirea ei... şi nu numai persoana mea este astfel respectată de către directoare, ci toţi cei care spun ceva împotriva idealurilor, nevoilor ei,...nerespectarea opiniilor mele, cu încălcarea repetată a drepturilor mele de om...pentru discriminarea făcută de dir. cu persoana mea şi ca om şi ca prof. de religie.
Ce pot face în situaţia dată?
Mulţumesc, pentru răspunsul dat.
Răspuns la discuția drept proprietate dupa succesiune
taxa de timbru tot eu trebuie să-i plătesc nu cei care nu sunt de acord-pârâţii...
Răspuns la discuția drept proprietate dupa succesiune
deci să-i dau in judecată...dar nu-i am banii necesari pentru a-i da in judecată şi pentru avocat...
astfel nu am nici o sansă... certificatul de mostenitor pt. masina personală ,depozitele bancare si asigurarea de la ING cae au fost plătite de sot cum pot intra in posesia lor ....
Răspuns la discuția drept proprietate dupa succesiune
la mediere mai trebuie să particip...
Pt inscrerea noii case inscrierea in Cf pot cere cadastru...