avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 986 soluții astăzi
Forum Activitate teo_dor

Activitate teo_dor

Buna ziua. Multumesc pentru raspunsurile primite. Nu am mai postat nimic deoarece nu am mai avut noutati. Am depus adresa la primarie sa-mi comunice documentele in baza carora sora soacrei este trecuta la rolul fiscal. Dupa 2 luni primaria imi raspunde ca nu poate furniza aceste informatii terților, dar am aflat ca cealalta mostenitoare are un certificat de mostenitor din 2017 ( desi succesiunea nu s-a dezbatut pt ca am un certificat de la Camera Notarilor din mai 2017 ) si un testament din 1990 prin care sorei soacrei ii revenea ½ din imobil. Ulterior acestui testament sora soacrei si-a vandut partea, a urmat un proces prin care cumparatoarea acestui procent de ½ era despagubita de soacra mea cu o sulta. Eu am actul V-C din 2000 in care sotia are ½ si soacra ½ din imobil. Acum, sora soacrei uita subit ca si-a vandut partea in 1997 si depune testamentul care o avantajeaza, deoarece ii revin ¾ prin succesiune dupa sora ei si nu doar ½ din imobil. Acum, ca sa intru in posesia documentelor de la dosarul fiscal ar trebui sa dau in judecata primaria iar aceasta sa fie obligata de instanta sa depuna documentele care ma intereseaza. Ce as dori sa stiu :
1.Care ar fi putea fi materia acestei actiuni ( parca asa se numeste ), motivul prin care sa cer ca primaria sa depuna documentele din dosarul fiscal la acest proces ?
2.Unde mai pot cauta actul de vanzare-cumparare prin care soacra mea ii vindea sotiei mele si astfel devenea unic proprietar ? Am cautat pe la toate instantele pe unde soacra a avut procese. Asta era dupa anul 2001. Cealalta mostenitoare a luat toate actele
3.Cine e in culpa ? Sora soacrei ca a uitat ca a primit niste bani pe partea ei de mostenire sau notarita ?
Multumesc mult pentru raspunsurile avizate

Buna ziua. In urma cu 9 ani mi-a decedat sotia si nu am facut succesiunea cu soacra, acum 2 ani a murit si aceasta. Nici dupa sotie nici dupa soacra nu am facut succesiunea cu sora raposatei soacre. Sunt plecat din tara si anual am rugat pe cineva sa plateasca impozitul unei case care era pe numele sotiei si al soacrei. Anul acesta cand s-a dus persoana respectiva sa plateasca impozitul, imobilul nu mai figura la primarie pe rolul raposatei mele sotii sau soacre, ci pe numele sorei raposatei mele soacre. Cum este posibil asa ceva si ce pot face ? Multumesc
Buna ziua. Din ce stiu eu, ENEL -ul nu face astfel de masuratori. Nici nu ar fi normal, odata ce ei polueaza electric si electromagnetic, iar daca dvs ii actionati in instanta, sa-i reclamati cu masuratorile facute tot de ei, adica sa fie si parat si martorul dvs. Cred ca sunt firme care au aparatura ultra performanta, doar trebuie sa le gasiti. Eu am facut aceste masuratori cu o unitate militara specializata pe acest domeniu
Buna ziua. Aceeasi problema ca si TipOK o am si eu. Daca se poate sa ne spuneti cum ati rezolvat problema. Multumesc
Buna seara. Abia saptamana trecuta am reusit sa merg cu arhitectul la teren. Se pare ca vom putea construi pe acest teren. Chiar de acolo a sunat arhitectul la 2 firme care sa-mi masoare nivelul radiatiilor si apoi hotaram ce avem de facut. Partea buna este ca pe stalp sunt doar 3 fire pe o parte, iar terenul nostru este pe cealalta parte. Prin absurd, daca ar fi sa cada stalpul, nu cade pe terenul nostru. O sugestie, daca o acceptati : interesati-va ce curent trece prin firele respective si chemati asa cum fac si eu o firma care sa masoare radiatiile si sa va elibereze un document, semnat, stampilat si pe care sa-l puteti arata potentialilor cumparatori, daca sau in instanta. Multa bafta !
Buna ziua. In primul rand doresc sa multumesc celor 2 domni care au raspuns intrebarii mele. In al doilea rand voi incerca sa va relatez pe scurt, situatiile prin care am trecut, iar acestea poate vor fi de folos si altora pe viitor. Am inceput cu telefoanele si drumurile pe la sediile Enel din Stefan cel Mare, 1 Mai si Nenitesti. La sediul din Nenitesti in cladirea cu 3 etaje, pe toate usile de birouri scria : " Nu lucram cu publicul ". Un domn amabil care tocmai inchidea usa unui astfel de birou, m-a ascultat si m-a trimis in cladirea alaturata la " baietii de la 110 ". Adica cei care lucreaza/depaneaza retelele de 110 kv. Si aici am gasit un lucrator amabil, care s-a uitat pe dosarul meu ( inclusiv fotografii )si m-a indrumat sa vin si sa caut alti doi domni intre 7,30 -8,00, inainte ca acestia sa plece pe teren. In discutia avuta cu acest domn, mi-a spus ca dupa lege pot construi la minim 14 m de axul stalpului, dar ei imi aproba si la 7 m. La intrebarea mea daca la distantele acestea nu este nociv pentru organism, raspunsul a fost :" cam este ...". Pai si atunci.... ? Adica Enel imi aproba constructia ca sa scape de mine, iar eu imi asum eventualele consecinte medicale pentru mine si familia mea. Revin in str. Nenitesti, vorbesc cu cei 2 domni, care initial ma pun sa fac Avizul de amplasament ( ceea ce presupune certificat de urbanism, planuri, arhitect, primarie, bani, lucruri de care eu am tot incercat sa le ocolesc). Vazand dosarul facut de mine cu toate actele, planuri, fotografii cu stalpii Enel, m-au indrumat sa il depun la un sediu Enel, care il trimite mai departe. Eu nu am mai fost de mult timp in sediile Enel deoarece platesc online facturile. Nu am crezut ca in zilele noastre o sa ajung sa stau ore intregi ca sa depun un dosar, iar in momentul in care am ajuns sa discut cu functionara Enel ( plina de greata, de parca era cel putin directoarea Enel si eu mi-am permis sa o deranjez), a gasit un motiv, ca nu sunt titularul adresei pe care doream sa o depun, ci era socrul meu. Evident ca nu mi-a luat dosarul, iar a doua zi, aceeasi coada de peste 1 ora si jumatate, colega de birou a " directoarei ", foarte amabila, a inteles situatia, mi-a luat dosarul si totul a fost ok, chiar daca pe adresa semna socrul meu si eu depuneam dosarul. Partea mai rea a fost cand a venit raspunsul Enel pentru adresa noastra. Adica ne pun sa facem exact ce nu doream noi : aviz de amplasament, certificat de urbanism, etc. Consider ca toate acestea ar trebui facute in momentul in care noi am avea un raspuns preliminar de la Enel, am avea OK-ul unei firme specializate ( platita de mine ), care sa ne asigure ca nu sunt radiatii pe acel teren si noi am fi hotarati sa construim. In concluzie, saptamana aceasta ma vad cu arhitactul la teren, sa facem CU, avizul de amplasament, etc. Daca veti dori, urmariti forumul in care o sa mai postez pasii pe care ii voi urma.
Răspuns la discuția Dreptul de proprietate/ imagine
Chiar nici un raspuns ?
Buna ziua. De curand am infiintat o societate comerciala ce isi doreste sa produca si sa comercializeze obiecte cu imagini ale unor obiective reprezentative din Romania. Ex. : Castelul Peles, Palatul Parlamentului, Manastirea Putna. Am dat aceste exemple pentru ca cei care le detin, sunt persoane fizice, Statul Roman, Biserica Ortodoxa Romana. Pentru a putea comercializa aceste obiecte trebuie sa cer aprobarea celui care administreaza acest obiectiv, avem obligatia sa incheiem un contract prin care sa cedez un procent din vanzarea produselor noastre respectivelor obiective ? Este vreo lege care reglementeaza aceasta situatie ? Am aflat ca trebuie sa platim si un procent de 2% catre Patrimoniul National pentru obiectivele de pe lista lor. Multumesc anticipat pentru raspunsuri
Doresc sa ridic o casa pe un teren al socrului meu, dar pe care sunt amplasati stalpi de inalta tensiune. Cu putin timp in urma s-a facut cadastrul si intabularea.Terenul este destul de mare, cam 5000 mp, intravilan si din ce ne dam noi seama, acesti stalpi traverseaza doar un colt mai indepartat al terenului ( fata de accesul principal ). Inginera care a facut cadastrul spunea ca pentru autorizatia de construire trebuie sa ai 10-15 metri din stalp. Intreband pe cineva care lucreaza la Enel, spunea de 25 metri, iar un arhitect spunea de minim 100 metri. Am vazut ca pentru Avizul de Amplasament imi trebuie Certificatul de Urbanism, iar pentru acesta imi trebuie niste planuri ale casei, care inseamna sa apelez la un arhitect si poate o cheltuiala nejustificata daca eu nu as putea construi pe acest teren. Intrebare : cum pot afla daca pot construi pe acest teren ?