avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1761 soluții astăzi
Forum Activitate tamada

Activitate tamada

buna ziua, avem un copil cu handicap si avem caruciorul ii punem in uscatorie, noi locuim la etajul 3 . Unul dintre vecini doreste sa eliberam uscatoria. Vrea sa stiu daca este nevoie de acordul vecinilor pentru a pastra caruciorul in uscatorie sau am dreptul la folosinta asupra spatiului din uscatorie si altfel decat pentru uscat haine?
am un PFA si doresc sa achizitionez mobilier pentru un birou de la o persoana fizica, ce acte trebuiesc intocmite pentru a putea inregistra cheltuiala, aceias intrebare o am si pentru plata chirie spatiu, spatiu inchiriat de la o persoana fizica
infiintarea intreprinderii familiale ce presupune? poate sa aiba ca domeniu de activitate asigurari?
daca am un PFA mai pot sa imi fac o Intreprindere Individuala, daca da in ce conditii.
Discuție ADOPTIE COPIL
din prima casatorie am un copil pe care actualul meu sot doreste sa il adopte, problema este ca fostul sot nu doreste acest lucru desi nu stie nimic de copil, nu il viteaza, nu plateste pensia alimentara, nu este deloc implicat in viata coplilului.
cum poate fi "determinat" sa renunte la statutul de parinte, ce fapte pot decade un parinte din drepturi?
am nevoie de un sfat pentru rezolvarea acestei probleme.
Discuție PFA asigurari
PFA-urile cu domeniul de activitate asigurari are dreptul sa faca angajari sau contracte de agenti. Pentru contracte de agenti depuse declaratii?
Discuție Infiintare PFA
vreau sa imi fac un PFA cu un cod CAEN in care pot sa imi deduc combustibilul si cazarea deoarece am o calaborare cu un broker pentru care fac recrutare de agenti.
care cod CAEN sa il folosesc la infiintarea PFA-ului?
registrul pentru incasari si plati pe care trebuie sa il tin se face in 2 ex.? actele aferente se capseaza la foile cu inregistrari?
pentru un PFA (asistent in brokeraj) cod CAEN 6622, in cazul in care particip la un seminar tinut de broker in alta localitate pot sa imi deduc cheltuielile cu transportul in comun, masa si cazarea. tot pe acest CAEN vrea sa imi deduc cheltuielile cu achizitionare un calculator si imprimanta de la o pers.fizica, ce acte se intocmesc la cumparare?