avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 791 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters274651

Activitate ContSters274651

BOCA a scris:

AM CREZUT CA ACEST FORUM ESTE PENTRU DISCUTII LIBERE SI DEMOCRATICE, CONSTRUCTIVE !. DACA IMI SPUNETI CA NU AM COMPETENTE SI NU ESTE TREABA MEA , VA ROG SA MA IERTATI SI ROG CONSULTANTUL ACESTUI SITE ,SA STEARGA CONTUL MEU. VA MULTUMESC, ESTE O ATITUDINE CARE NU DOREAM SA O MAI VAD ,DE PRIN ANUL '89 INCOACE!!!
Orice membru deja înregistrat accepta în mod tacit acest regulament
Nimeni nu isi doreste ca acest forum sa devina un fel de stat politienesc. Pe de alta parte insa, cu totii suntem deranjati de atitudinile unora care au prea putin respect pentru ceilalti atunci cand comunica. Toti utilizatorii sunt foarte importanti pentru Comunitatea Avocatnet.ro, dar consideram ca uneori trebuie sa alegi intre reguli si anarhie. Si solutia nu poate fi decat instituirea de reguli si respectul pentru liberul arbitru al fiecaruia.

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/tag...
Follow us: Avocatnetro on Facebook


SI APROPO FACEAM TRIMITERE LA OUG NR 24/2011, CARE REGLEMENTEAZA ACTIVITATEA EXPERTILOR IN ROMANIA..!
AM CREZUT CA ACEST FORUM ESTE PENTRU DISCUTII LIBERE SI DEMOCRATICE, CONSTRUCTIVE !. DACA IMI SPUNETI CA NU AM COMPETENTE SI NU ESTE TREABA MEA , VA ROG SA MA IERTATI SI ROG CONSULTANTUL ACESTUI SITE ,SA STEARGA CONTUL MEU. VA MULTUMESC, ESTE O ATITUDINE CARE NU DOREAM SA O MAI VAD ,DE PRIN ANUL '89 INCOACE!!!
Orice membru deja înregistrat accepta în mod tacit acest regulament
Nimeni nu isi doreste ca acest forum sa devina un fel de stat politienesc. Pe de alta parte insa, cu totii suntem deranjati de atitudinile unora care au prea putin respect pentru ceilalti atunci cand comunica. Toti utilizatorii sunt foarte importanti pentru Comunitatea Avocatnet.ro, dar consideram ca uneori trebuie sa alegi intre reguli si anarhie. Si solutia nu poate fi decat instituirea de reguli si respectul pentru liberul arbitru al fiecaruia.

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/tag...
Follow us: Avocatnetro on Facebook
Citesc de mai multe ori OUG> ? ,si vreau sa intreb daca cele scrise in prezenta ordonanta, sunt conforme ,necesare reprezinta ceva pentru activitatea expertilor?
In genere fac referire la ; art,3 alin.2 ;art.5 alin. 1 de la lit. a pana la f; CAP .III sectiunea 1,art 12.....????????
Va rog sa ma lamuriti,s si inca o data multumesc!
Răspuns la discuția tranzactie
mAI AM O SINGURA INTREBARE PENTRU DL. FRANCISCGERB - DATI VA ROG O ABORDARE A SITUASTIEI ESTE CLAR CA CINEVA NU ADORIT SA REDACTEZE LA TIMP LAMURIREA DE DEISPOZITIV, Acum la urmatorul termen cum sa ma pozitionez ,tinind cont de faptul ca s-a dispus proba cu martori si interogatoriul partilor. Reclamantului i sa pus in vedere sa faca cunoscut temeiul de drept , la care intelege sa se raporteze .

Va rog sa-mi spuna cineva , pe exemplarul din expertiza care se depune pentru instanta , trebuie sa fie pusa stampila expertului prinicipal ,si expertii consultanti?. Sau este valabila doar semnatura acestora?

Eu nu vreau sa supar pe nimeni vreau doar sa ma lamuresc , cu referire la un aspec: daca esti sub tutela MJ si esti acreditat de acest organism al statului de ce nu lucrezi cu materialul clientului------- CCiv. CPCiv. norme ale inspectoratului deSTAT in constructii????? DE CE? Dar ce ma nelamureste cel mai mult expertul tehnic judiciar, in fata cui raspunde pentru eventualele ERORI ,facute in lucrare, greseli de genu
; ,,Datorita volumului mare de lucru am incadrat gresit imobilul sau terenul in zona A fat DE zona B; Cum este posibil vorbim de un expert din biroul expertilor de la MJ. Cum poate acelasi expert sa treaca in expertiza un imobil sediu firma spatiu comercial , ca fiind jumatate locuinte? Autorizatia spune clar ,,SEDIU DE FIRMA SI SPATIU COMERCIAL;?

Pun aceste intrebari de oarece pentru expertii contabili, faci sesizare la CECAR iar comisia de disciplina se intruneste ,esti invitat si se discuta problema ,care primeste o rezolvare, asa cum este ea dar in cazul acestor experti cum facem?????MJ?
MULTUMESC DLUI CIOAN SI SA STITI CA VA URMARESC SI VA RESPECT OPINIILE SI SFATURILE DATE. SUNTEM MAI TINERI DAR VREM SA AVEM O POZITIE CORECTA IN VIATA . INCA O DATA MII DE MULTUMIRI!!!!!! RESPECT
Multumesc.. Foarte clar. Mai am o singura intrebare. De ce folosesc expertii tehnici metode de evaluare care sunt editate de anevar, brosuri cert, si alte metode daca el nu are calitate in asociatiile respective? 2.De ce nu fac evaluarile dupa documentele care stau la baza edificarii ,sau care pot face dovada materialelor folosite ,zona si toti ceilalti factori?
De ce se fac expertizele cele mai multi pe comparatia de piata?
Răspuns la discuția tranzactie
Multumesc dle. Avocat am primit in sfarsit lamurirea si trb. considera ca s-a facut inteles prin faptul ca ,,gresit instanta de fond a reluat judecarea intregului partaj si ca instanta superioara ,a facut trimitere la motivele invocate de recurenta.. in speta violenta!!!! Dupa parcurgerea intregii proceduri de judecata, cu expertize , martori, interogatorii ,, Vine acum lamurirea TRB. si spune STOP... Sa se dovedeasca lipsa de consimtamant invocata de parte.Acum pregatim un alt rand de inscrisuri si martori care sa spuna ,nustiu ce , .Tranzactia s-a facut in fata instantei,partile asistate de profesionisti (AVOCATI) banii s-au dat in fata judecatorului care a rugat parte sa-i numere si sa spuna daca are toata suma si daca este de acord sa semneze ,tranzactia??????????????????
Va multumesc pentru raspuns ,dar revin si intreb atunci care mai este rolul ANEVAR, sau Corpul expertilor tehnici? In cadrul expertixei toate raportarile se fac la APRECIERI ANEVAR brosura ANEVAR, ..... Ma iertati sa intreb altfel ,daca nu fac parte din corpul expertilor tehnici, sau au facut parte si sunt suspendati . dar au ramas pe tabel la MJ? Intro discutie in alta speta, cineva spunea ,, faceti plangere inpotriva expertului..la corpul ex......!teh.Pai daca el nu este inscris pe tabelul expertilor teh. ????? Daca am gresit in exprimare scuzati. Dar cred ca am punctat ideia.
in cadrul unui proces, se solicita de catre parte, efectuarea unei expertize tehnice a unui imobil. Pana aici totul corect , doar ca expertul numit de instanta nu reusesc sa-l identific in nici o asociatie profesional, sau corpul expertilor tehnici ,anevar, nimic , apare ca expert doar pe tabelul MJ. Daca ma lamureste cineva poate sa faca expertiza?
Răspuns la discuția cum sa fac?
motivul casarii a fost acela ca,, prima instanta nu a repus pe rol,, cererea paratului de repunere pe rol a dosarului dupa ce instanta a ramas in pronuntare.