avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1949 soluții astăzi
Forum Activitate irinel29

Activitate irinel29

Poate cineva, care a mai intalnit situatia, sa imi spuna daca este legal ca primaria sa nu eliberze adeverinta pentru apia daca cetatenii nu si-au platit impozitele.
Oamenii fac parte dintr-o asociatie in care jumatate au platit darile catre stat iar cealalta jumatate nu.
Răspuns la discuția impozit pe terenul agricol
Este vorba de Societate agricola care lucreaza terenul acesta fiind in proprietatea cetatenilor comunei
lucrez la o asocietate infiintata dupa legea 36/1991, va rog sa imi spuneti daca comform noului cod civil asociatia este obligata sa plateasca impozitul pe terenul agricol (nu impozitul pe venit pentru ca ala l-am platit deja). Va multumesc!
Răspuns la discuția punere in posesie
societatea nu are contracte de arenda pentru ca in 1992 oamenii s-au inscris pe baza mai mult a adeverintelor de la primarie dar fara plan parcelar,dupa aceea eliberandu-se titluri tot fara plan parceler sau vecini si pe majoritatea titlurilor se specifica "societatea agricola".Nu s-au intocmit planuri parcelare pe trenul despre care vorbesc,poat doar pe cel pe care l-au cadastrat aprox. 40 ha din 1300ha. Nu exista exces de teren agricol, il administram de 20 de ani, ce avem in acte exista si fizic.
Multumesc! Va mai intreb o data: dupa parerea dvs.credeti ca am sanse in instanta?
Buna ziua!
Reprezint o societate agricola infiintata in baza legii 36/1991. Avem o contradictie cu primaria din localitate, noi administram majoritatea terenului agricol din localitate, proprietate a locuitorilor, membrii asociati si terenul tot pe teritoriul satului nostru.Primaria a eliberat adeverinte persoanelor din alte sate dar aceeasi comuna dupa bunul plac in urma carora s-a facut cadastru peteritoriul satului nostru, nefiind exces de teren agricol, ne-am trezit cu persoanedin satele vecine puse in posesie la noi.
Va rog sa imi spuneti daca as actiona primaria in instanta as avea castig de cauza sa se anuleze cadastru?