avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 879 soluții astăzi
Forum Activitate claudiabm

Activitate claudiabm

Răspuns la discuția Plata contributii la stat
Buna, eu ma refeream dupa noua lege in care se zice ca angajatii ar trebui sa suporte o parte din contributii....si am inteles ca pentru asta ar fii trebuit sa mi se mareasca brutul ca sa plateasca tot firma.
Buna, cum pot afla daca imi sunt virate contributiile in mod corect la stat?Eu Angajatorul nu mi-a marit salariul brut, de la angajare, dar sustine ca plateste in plus fata de ce e scris pe fluturas. E posibil asa ceva?
M-am angajat cu jumatate de norma pt ca inca mai sunt la scoala si lipsesc cateva ore pe zi de la serviciu. Asa a fost intelegerea. Am mai multe intrebari:
1. Pentru jumatate de norma nu trebuia sa primesc tichete de masa?
2. Daca semnez un act aditional in care programul de lucru este integral si orele care le lipsesc sa imi iau concediu fara plata sau concediu de studiu. (ar fii cam 5 zile pe luna) in ce sens ma avantajeaza sau dezavantajeaza acest lucru? inteleg ca o sa am salariul mai mare+ tichete de masa, dar zilele in care imi iau concediu fara plata ? trebuie sa merg eu la pensie, somaj, etc ca sa-mi platesc taxele pt aceste zile?
in iulie 2012 m-au anuntat ca se restructureaza postul de asistent de farmacie, dar m-au chemat inapoi pe perioada determinata, 3 luni si pe urma inca 3 luni. acum in 31.12.2012 imi inceteaza contractul de munca pe perioada determinata.eu mai am de luat 13 zile de concediu de odihna.cum se procedeaza.pot face o cerere pt a-mi fii platite aceste zile?
urmeaza sa mai raman la ei, dar pe un alt post, de lucrator comercial, dar pt asta se face alt contract de munca.
cum ma sfatuiti sa fac?