Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plata contributii la stat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plata contributii la stat

Buna, cum pot afla daca imi sunt virate contributiile in mod corect la stat?Eu Angajatorul nu mi-a marit salariul brut, de la angajare, dar sustine ca plateste in plus fata de ce e scris pe fluturas. E posibil asa ceva?
Daca v-a spus ca v-a platit contributiile salariatului mai mari decat cele din fluturas, v-a pacalit, ca sa nu zic altfel. Angajatorul, pe langa contributiile retinute de la salariati pe statul de salarii, mai are si obligatia de a plati si contributia asiguratorie de munca, dar aceasta este obligatia exclusiva a angajatorului.
Buna, eu ma refeream dupa noua lege in care se zice ca angajatii ar trebui sa suporte o parte din contributii....si am inteles ca pentru asta ar fii trebuit sa mi se mareasca brutul ca sa plateasca tot firma.
Nu era obligatoriu sa va mareasca brutul , mai ales in sectorul privat.