avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 738 soluții astăzi
Forum Activitate lexanu

Activitate lexanu

Buna seara!

Fac parte dintr-o asociatie de proprietari si ne confruntam cu urmatoarea speta:

Blocul in care locuiesc are parcare subterana cu un drum ce-l deserveste. Drumul respectiv este detinut in proportie de 90% de dezvoltatorul imobiliar, iar restul cota parte intre restul propietarilor, 16 la numar. In curtea "comuna" se afla doua blocuri si doua asociatii de proprietari, blocul meu fiind cel din spate.

Problema apare in faptul ca dezvoltatorul impreuna cu asociatia de propietari ce este asezata paralela cu drumul nostru spre garaj au convenit sa transforme drumul de acces inintial in parcare si noua sa ni se ofere o ruta mai complicata de a ajunge in garaj. Mentionez deasemenea ca drumul oferit spre garaj in situatia data nu are nici macar o latime de 2.5m.

Putem, ca asociatie, sa ne folosim de cartea funciara unde este schitata calea de acces si sa cerem respectarea ei, respectiv drumul cel mai scurt si neocolit spre garaj/scara blocului (asa cum apare in cartea funciara)?

Multumesc frumos pentru amabilitate.
si asta este o problema. Am sa ma interesez sa vad care este treaba cu adunarea generala. Multumesc pentru raspunsuri!

Am sa aduc problema in Adunarea Generala. Am sa ma anunt aici ce am reusit si ce am sa realizez.

Multumesc!
Conform art. 39 din Legea 230/2007 trebuie sa existe liste cu acordul majoritatii proprietarilor de pe scara respectiva pentru fiecare spatiu inchiriat? Trebuie sa fie unanimitate sau doar majoritate? Deci o decizie de inchiriere nu se poate lua la o simpla sedinta de comitet?

Este greu de convocat o adunare generala dat fiind ca blocul are 4 scari.
spatiile existente sunt inchiriate deja la preturi mai mult decat modice. 5 lei pe luna. Eu doresc realizarea unor licitatii pentru acele spatii.

In plus, in cadrul anumitei sedinte de comitet s-a votat inchirierea unui spatiu comun al blocului de catre administratorul blocului. Nu s-a instiintat niciodata disponibilitatea unui spatiu de depozitare la avizier, posibilii doritori fiind privati de aceste informatii. Legal se poate lua o masura impotriva abuzurilor de acest tip?
Urmatorarea adunare generala are loc in martie 2014. Ultima a avut loc acum aproximativ 2 saptamani. Problema este ca atat presedintele cât și cei din comitet, persoane prezente constant si la adunarile generale au spatii de depozitatre insusite in moduri similare.
Consider ca este un abuz de putere in momentul in care nu vor vrea sa majoreze chiriile.

Exista o cale legala ce pot utiliza? ceva similar art. 26 din Legea nr. 230/2007 dar retroactiv? Nu am putut obtine inca o consultare a contractelor de inchiriere dintre asociatie si proprietari. Pot realiza un tabel nominal in care sa intreb locatarii daca doresc sau nu majorarea chiriilor sau dupa caz licitarea spatiului? Adica sa strang 50%+1 din semnaturi pozitive.
Buna seara!

Multumesc pentru faptul ca citit aceste randuri in primul rand. In al doilea rand doresc sa aduc in cunostinta dumneavoastra o problema foarte spinoasa cu care ma confrunt.

Am dorit inchirierea unui spatiu de depozitare aflat in bloc. Mai exact spatiu liber lasat din 2 in 2 etaje in locul unei guri de ghena. Astfel la 10 etaje avem 5 guri de ghena si 5 spatii de depozitat.

Atribuirea initiala a acestor spatii s-a facut dupa criteriul primul venit, primul servit in anii imediat ulteriori construirii blocului (aprox anii 1970).

Problema sta in felul urmator:
- eu nu am spatiu de depozitare inchiriat de la asociatie
- spatiile inchiriate au o chirie rusinoasa de 5 lei pe luna pentru ca majoritatea celor din comitet detin spatii similare pe celelalte scari ale blocului.
- nu se accepta sub nicio forma organizarea unei licitatii pentru acele spatii.
- nu au fost niciodata anunturi prin care se anunta o intentie de inchiriere a unui spatiu comun.

Cum pot schimba aceste lucruri in vederea obtinerii unor plati mai bune la inchiriere si o eventuala schimbare a proprietarilor mai putin interesati de acel spatiu in avantajul celor care ar vrea sa plateasca un pret mai marepentru acel spatiu?


Multumesc foarte frumos!