avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 687 soluții astăzi
Forum Activitate pacq

Activitate pacq

Multumesc mult pentru Răspunsuri domnișoara Gabriela!!
Anul il stiu 1995, si cred ca era Judecătoria sector 1, problema sa intamplat la romexpo, si parca țin minte ca a fost sectorul 1.
Întrebare pot împuternici pe cineva in locul meu sa se ocupe de toate demersurile?
Buna ziua,

Am o mica problema as dori sa stiu ce pasi trebuiesc urmati pentru a obtine o copie a hotarari judecatoresti, in care am fost parte vinovata.
Specific ca sa intamplat acum 19 ani era minor abia implinisem 14 ani.
Problema este ca numai am numarul de dosar, numai stiu numele judecatorului, doar judecatoria in care am fost condamnat.

Imi trebuie aceasta copie pentru a depunde actele in vederea obtinerii green cardului, este una din cerintele comisiei.

Cu respect

Andrei
Salutare,

Ma numesc Andrei si as dori sa striu ce acte imi trebuiesc pentru a obtine certifficatul de nastere Romanesc pentru fiul meu?.
El este nascut in Sua, eu sunt Roman si sotia Americana. dorim sa il aducem in romania in luna Mai a acestui an si am dori sa stim ce ne trebuie pentru al inrola in registrele Romanesti.
Am inteles ca trebuie declarat in 15 zile de la nastere sa.
Momentan nu am posibilitatea sa il anut la consulatul din Sua deoarece eu trebuie sa plec foarte curand in Afganistan unde muncesc, dorim sa stim ce acte ne trebuie pt a aduce cu noi, in luna Mai si din cate am inteles dupa 6 luni de la nastere trebuie o anumina hotarare judecatoreasc pt a obtine certificatul de nastere?

Multumesc , va doresc o zi buna

Andrei
Multumesc mult de tot Ares_3
"Apostila este o stampila (Apostille process) pe care o obtine la Department of State din statul in care locuieste - este nevoie de ea."
Ares_3:
Aceasta Apostila se pune pe ce act? Pe traducerea certificatului de nastere sau pe dovada?
Nu vreau sa par pisalog...doresc sa fiu pregatit din timp pentru a nu intampina eventuale probleme.

Cu respect Andree

Casatorie intre un cetatean roman si unul american: Acte necesare pentru castorie. Din cate am citit trebuie sa prezinte pasaport, certifict de nastere tradus si legalizat act de divort finalizat tradus si legalizat..si am citit despre o dovada prin care se cere conditi de fond pe are statul US le ofera cetateanului pentru a se castori in romania..sau ceva de genul acesta..poate cineva sa ma lamureasca in ce cosnta acesta dovada si cum se procura..si de unde se poate lua acea stamplia de la HAGA sau ..nu este nevoie pt cetateni Amerricani? Cu respect Andree