Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... casatorie intre un cetatean roman si american
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

casatorie intre un cetatean roman si american

Casatorie intre un cetatean roman si unul american: Acte necesare pentru castorie. Din cate am citit trebuie sa prezinte pasaport, certifict de nastere tradus si legalizat act de divort finalizat tradus si legalizat..si am citit despre o dovada prin care se cere conditi de fond pe are statul US le ofera cetateanului pentru a se castori in romania..sau ceva de genul acesta..poate cineva sa ma lamureasca in ce cosnta acesta dovada si cum se procura..si de unde se poate lua acea stamplia de la HAGA sau ..nu este nevoie pt cetateni Amerricani? Cu respect Andree

Dovada este o hartie eliberata de misiunile diplomatice din care rezulta ca cetateanul strain indeplineşte conditiile de fond cerute de legea sa nationala si nu exista impedimente pentru incheierea casatoriei in Romania - o luati de la sectia consulara a Ambasadei SUA din Bucuresti (gasiti adresa pe net).

Apostila este o stampila (Apostille process) pe care o obtine la Department of State din statul in care locuieste - este nevoie de ea.
"Apostila este o stampila (Apostille process) pe care o obtine la Department of State din statul in care locuieste - este nevoie de ea."
Ares_3:
Aceasta Apostila se pune pe ce act? Pe traducerea certificatului de nastere sau pe dovada?
Nu vreau sa par pisalog...doresc sa fiu pregatit din timp pentru a nu intampina eventuale probleme.

Cu respect Andree

Nu-i problema :)
Apostila se aplica pe certificatul de nastere al cetateanului american; asta se poate face doar in SUA, in statul in care s-a nascut.
Cand o sa vina in Romania, veti merge cu certificatul la un notar pentru traducere (de regula notarii au traducatori cu care lucreaza, nu trebuie sa cautati dvs.), legalizare si autentificare.
Multumesc mult de tot Ares_3
Sa fiti sanatosi si sa aveti o casnicie fericita :)