avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1774 soluții astăzi
Forum Activitate costel_dorofte2012

Activitate costel_dorofte2012

Bună ziua vin și eu cu o întrebare Angajatorul refuza sa vireze cotravaloarea tichetelor de masa menționez ca sunt cuprinse în fluturașul de salariu și se retine impozit iar de 5 luni nu sau plătit întregului colectiv.
Cum putem proceda în vederea recuperării restantelor? Multumesc
Bună ziua vin și eu cu o problema 1n anul 1997 am suferit o condamnare de 6 ani în baza art 208-209 cp am executat 3ani și 8 luni am fost eliberat în anul 2001 de atunci nu am mai comis nici-o alta infracțiune.
Acum as dorii să-mi fac reabilitarea problema este ca prejudiciul nu a fost recuperat iar firma pagubita nu mai exista iar administratorul este și el închis pentru evaziune.
Cum as putea sa procedez pentru a obține reabilitarea?
Stima D-na Gabriela ati putea sa ma ajutati cu un model de formulare a unei cereri catre parchet ?
sunt invinuit intr-un dosar penal pt vatamare corporala din culpa in care victima a depus un certificat medico-legal cu 42 zile de ingrijiri medicale , data produceri accidentului este 28.07.2012 dosarul abia pe data de 16. 01.2014 a ajuns la parchet.
Intrebare.
In luna iulie 2012 am fost implicat intr-un accident rutier din vina mea pt ca nu am acordat prioritate, in urma accidentului a rezultat ranirea usoara a unei pasagere a sosit politia la fata locului sau facut masuratori sau luat declaratii etc . Mentionez ca inainte cu 2 zile de producerea accidentului eu am pierdut permisul iar in momentul cand politisti mau intrebat le-am spus ca este pierdut eu au verificat au vazut ca am permis doar ca eu nu il am in posesie fiind pierdut motiv pt care cei de la politie mi-au spus ca nu imi pot elibera dovada de circulatie atat timp cat nu am permisul fizic in conditiile in care conform legii pe durata cercetarilor trebuie sa mi se emita dovada de circulatie cu prelungire la dispozitia procurorului de caz.
Ma poate safatuii cineva cum sa procedez si caror organe sa ma adresez

Citeste mai mult:
sincer nu stiu ce sa mai inteleg oare sa nu existe legislatie pt asemenea situatii, cumva sunt primul caz de acest gen din romania
am incercat si varianta asta dar atat timp cat figurez cu el retinut in calculator nu se poate da curs eliberarii altui permis
absolut nimic , din momentul accidentului mi sa spus ca ei nu pot sa-mi elibereze dovada au spus ca eu o sa figurez cu drept de circulatie 15 zile in calculator dupa expirarea celor 15 zile sa merg la procuror sa prelungesc dar ce? din moment ce ei nu mi-au eliberat nimic
Am fost si in audienta la seful serviciului rutier Ilfov pe raza caruia sa intamplat accidentul dar nu au stiut ce sa-mi spuna , spun ca nu exista legislatie pt cazurile in care esti implicat intr-un accident si ai permisul pierdut nu ti se elibereaza dovada.
Oare sunt singurul roman caruia i se intampla asa ceva si stau fara drept de conducere de 6 luni si implicit fara loc de munca.
Am fost la procurorul care se ocupa de caz si mi-a spus ca nu are ce sa imi prelungeasca atat timp cat politia nu mi-a eliberat nici-o dovada , spunandu-mi ce sa prelungesc ceva ce nu exista
Domnul Razvan accidentul este din cauza ca eu nu am acordat prioritate iar un autoturism care venea din partea dreapta a intrat in masina mea in urma impactului sotia soferului aflata pe bancheta din spate si nu purta centura de siguranta sa lovit la umarul drept, potrivit legii trebuia sa mi se elibereze dovada de circulatie pt 15 zile cu drept de prelungire de catre procuror pana la o solutie definitiva dar cei de la politie nu mi-au eliberat dovada pe motiv ca eu nu am avut asupra mea permisul de conducere fizic el fiind pierdut cu 2 zile inainte