avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 925 soluții astăzi
Forum Activitate simona_andreea

Activitate simona_andreea

Răspuns la discuția cumparare drepturi litigioase
imi cer scuze ca intervin in discutia dvs, dar citind ce ati spus, ca soacra a fost inlaturata de la mostenire , as dorii sa va intreb , daca imi puteti spune va rog , care a fost motivul pt care a fost inlaturata, fiind considerati mostenitori doar copii? Ma aflu intr o situatie asemanatoare, numai ca eu am fost la un avocat chiar astazi pt a ma consulta si mi a spus ca sotia supravietuitoare are dreptul la o cota de 1/4 , chiar daca in situatia mea tatal meu , decedat fiind are un bun propriu aflat in litigiu si nedobandit deocamdata ,care este mostenit de la parintii sai. va multumesc
Răspuns la discuția drepturile sotiei mostenitoare
acesta se afla in spital, notarul venind chiar in spital pt a incheia actul
Răspuns la discuția drepturile sotiei mostenitoare
imi puteti raspunde si la cea de a 2 a intrebare? va multumesc
Răspuns la discuția drepturile sotiei mostenitoare
deci sa inteleg ca este mostenitoare chiar daca , cum am spus mostenirea este din partea bunicului meu , respectiv tatal tatalui meu , nu un bun comun
Răspuns la discuția drepturile sotiei mostenitoare
Va deranjez cu inca o intrebare , una dintre surorile mele a incheiat un act de vanzare drepturi litigioase cu tatal meu cu 2 saptamani inainte ca acesta sa moara , eu afland de acesta cu 4 zile inainte de deces , intrebandu l pe acesta el stia doar de o procura , se poate ataca acest act de celelalte 3 surori? nu stiu daca a facut medico legal sau nu , stiu doar ca are o adeverinta de la un psihiatru particular. Sora mea a facut acest act stiind ca tatal meu era in ultima faza si ca nu mai sunt sanse sa traiasca .
As dorii cateva raspunsuri in legatura cu o problema .
Este vorba de o mostenire a tatalui meu venita din partea tatalui sau ( bunicul meu ) mostenirea care consta in terenuri care se afla in litigiu , tatal meu a decedat in urma cu cva timp , iar in momentul acela mostenirea se afla in litigiu , ca si in prezent, intrebarea mea este : mama mea ( sotia mostenitoare ) are dreptul la acea mostenire ? tatal meu avand 4 copii in viata si sotia ,iar mostenirea fiind in litigiu nedobandita cat era in viata , provenind din partea tatalui , tatalui meu . va multumesc
astazi am fost la ea si am luat hotararea ca mama sa mearga la ea dimineata la pranz si seara pt a o schimba de pampers de ai da sa manance si de ai da medicamentatia. prin act noi nu suntem obligati , fiind doar cu clauza de uzufruct viager.Iar sa angajez pe cineva nu este posibil pt ca persoanele care fac astfel de servici cum ar fi sa o schimbi de pampers si sa o speli, cer foarte multi bani, si inca ceva , inainte sa aibe mama grija de ea au fost 6 femei angajate care mai mult de 2 zile nu a stat niciuna ,pt ca este o persoana foarte rea care jigneste si blesteama pe toata lumea. Cea ce ma interesa era daca poate anula actul, grija de ea o sa avem in continuare,,pt ca nu am sufletul sa o las sa moara in casa ,ca mai mult de cateva zile nu rezista fiind imobilizata la pat, dar nu cum vrea ea sa stea 24 de ore din 24, pt ca ceea ce nu v am precizat este ca ea noaptea nu dormea si ii trezea pe parintii mei din ora in ora.Inca de tanara a avut probleme cu nervi , luand xanax de mai mult de 20 de ani pana in prezent, a fost internata intr o clinica particulara , de unde au dat o afara scriind in raportul medical ca are ''mania persecutiei oamenilor''. Vreau sa va mai intreb inca ceva.In locuinta sa este un telefon fix de pe care suna intr una si terorizeaza pe toata lumea cu telefoanele la ore tarzii, ajungand aceste persoane sa ma roage sa i inchid telefonul, lucru ce as vrea sa l fac dar nu stiu daca este posibil, alt motiv fiind acela ca vine telefonul de plata in fiecare luna cate 200-300 ron , pe care trebuie sa i platesc tot eu. O seara placuta va doresc si multumesc pentru raspunsurile dvs.
buna ziua, as dorii si eu un raspuns in legatura cu o problema legata de un contract de vanzare cumparare cu clauza de uzufruct viager, incheiat intre mine si matusa tatalui meu. O sa incep in a va relata pe scurt cele intamplate.
In luna octombrie a acestui an a decedat unchiul tatalui meu , casa lasandui o sotiei sale prin testament facut intre ei, tin sa precizez ca nu au copii. Dupa decesul unchiului tatalui meu am discutat cu sotia acestuia si am ajuns de comun acord sa mi faca mie act de vanzare cumparare cu clauza de uzufruct viager, lucru ce s a intamplat.
Vreau sa mai spun si ca mama mea are grija si in prezent si avea grija si inainte ca unchiul tatalui meu era in viata.
Problema este ca sotia unchiului meu are anumite probleme cu nervii, si face scandaluri, vorbind foarte urat cu mama si tatal meu care au locuit cu ea in casa pana acum putin timp cu scopul de a avea grija de ea, dar s au mutat pt ca nu au mai suportat o.
Intrebarea mea este daca matusa tatalui meu poate ataca actul facut intre mine si ea, pt ca ea ii ameninta tot timpul pe mama si pe tata ca asta va face.precizez ca inainte de a face actul am dus o si la un control la IML pt a fi totul in regula. Parinti mei au grija de ea cu toate ca in act nu am orecizat acesta clauza , ea fiind imobilizata la pat si putanduse ridica in sezut doar cu ajutorul mamei mele , ea depinde 100% de mama , ea dandu i de mancare , schimbandu i pampersii. Tin sa precizez si faptul ca toate cheltuielile sunt acoperite de mine( are chiar si terapeut personal), ea avand o pensie de 1600 ron .Ce vreau eu sa stiu, daca sunt obligata sa am grija de ea , ea fiind imobilizata la pat. pt ca nu mai suport toate jignirile ei si scandalurile, este o femeie foarte rea, chiar si unchiul tatalui meu a murit din cauza un comotii cerebrale provocate tot de ea, pt ca si pe el in teroriza la fel ca si pe noi. Va multumesc !