avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1900 soluții astăzi
Forum Activitate RozaMarina

Activitate RozaMarina

Referitor la plata contributiilor de sanatete imi puteti spune ceva?? Va multumesc.
Buna ziua,
Va multumesc tare mult pt raspuns, si, sincer mi-ati dat o veste buna, insa eu asa am inteles. Intreprinderea Individuala si PFA nu se regasesc in categoria firmelor mici???
Buna ziua,
As dori sa-mi spuneti care este data limita pentru depunerea declaratiei privind impozitul de 3% din cifra de afaceri si daca se mai plateste si impozitul anticipat? Am o Intreprindere Individuala, nu sunt platitoate de TVA. TRebuia sa depun pana pe 10 ian. declaratia ca nu am depasit in anul 2012, 65.000 Euro?? Contributia la sanatate, se aplica procentual, dar la ce?? La cifra de afaceri sau la venit??? Si daca sunt si angajata cu contract de munca si patronul platese odata asigurarile mele, se diminueaza cumva procentul? Se tine cont de acest fapt?? Va multumesc mult!
Am o Intreprindere Individuala, neplatitor TVA. Va rog sa-mi spuneti ce cheltuieli sunt deductibile (combustibil, asigurari, reparatii, etc) si in ce procentaj?? Va multumesc!
Din motive financiare nu am mai putut plati contributiile catre CAS si CASS, astfel am adunat datorii de aprox. 2500 lei (cu penalitati). As dori o esalonare a datoriilor. Ce sanse am sa obtin esalonarea??
Răspuns la discuția Reangajare persoana somaj
Va multumesc pentru raspuns! :( Cu stima, Rozalia
Buna ziua,
In Martie 2012 am dat in somaj un angajat. As dori sa-l reangajez, desi ar mai avea 3 luni de somaj. Persoana este unic intretinator de familie. In aceste conditii as putea beneficia de facilitatile privind angajarea persoanelor unici intretinatori de familie, avand in vedere ca a mai fost angajata la firma mea??? Va multumesc pt. raspuns.