avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 841 soluții astăzi
Forum Activitate Albert2005

Activitate Albert2005

as vre a sa aflu un regulament sau o lege pentru copii prescolari ...sant intr-o localitate din modova unde nu am drum de acces pana la drumul comunal si regulile le stabileste soferu si primaru " as dori sa stiu daca un copil de 6 ani trebuie sa mearga 2 km pe jos pana unde sa stabilit statia si daca educatoarea are obligatia sa i insoteasca la dus si intors .... acum vine iarna in moldova ninge destul de mult ...poate o fetita de 6 ani sa mearga prin zapada 2 km la ora 6 30 si minus cine stie cate grade zi de zi
Răspuns la discuția Titlu de calatorie minor
Va multumesc ! am depus deja un expediente pentru modificarea acestei greseli si mi sa spus ca dureaza o luna -o luna si jumatate , aici e problema ,ca nu ne mai putem permite sa stam pentru ca nu avem bani sa platim atata timp chiria si cheltuielile
buna ziua ,as avea si eu o intrebare ,vrem sa ne intoarcem in romania si am fost la consulatul roman din Cidad Real ,Spania ,pentru a solicita titlul de calatorie pentru minor deoarece nu are pasaport romanesc si nici certificat romanesc ,aici doamna de la ghiseu a descoperit o gresala la unul din numele mamei : in loc de Marcela ,scria Marcerla si ni sa refuzat eliberarea titlului pana la schimbarea aceste greseli ,am inceput demersurile la registrul civil spaniol si ni sa spus ca poate sa dureze o luna sau chiar o luna si.... . Ce modalitate exista de a parasi spania cu minorul deoarece conditiile de aici nu ne mai permit sa asteptam atata timp ??? Va multumesc !
Pai normal daca ai asigurare si totul in regula cat timp poti circula fara sa inscrii masina? Parerea mea ca odata ce masina era stationata in parcare nu cred ca trebuia sa le dai nici un document de la masina doar documentele tale pentru a te legitima ,actele masinii le prezinti doar cand esti oprit in trafic . Asa putea sa-ti ceara si factura de la casetofon si de la boxe daca zici ca ascultai muzica :slap: Trebuia sa ceri ca daune cheltuieli pentru recuperarea numerelor sau sa se ocupe ei de asta despagubindu-te pentru perioada in care nu poti sa circuli ...sau sa-ti de-a numere provizorii
pai de ce ti -au luat placutele si talonul ? sant curios ca si eu vreau sa vin cu masina in romania si sa nu am surprize
Răspuns la discuția Taxa Auto 2013
Va multumesc ! ...si mai astept si alte detalii sau comentarii .
Răspuns la discuția Taxa Auto 2013
Albert2005 a scris:

Buna ziua ,sant rezident in spania si am o masina cumparata aici pe numele meu ,masina este inmatriculata in spania ,intrebarea mea : daca vin in romania pentru o perioada mai lunga de timp sa zicem un an este obligatoriu sa inscriu masina in Romania ? Eu am de gand sa ma intorc in Spania ,masina nu vreau sa o vand in Romania. va rog sa ma lamuriti ca nu mai inteleg nimic cu legile astea.
Va multumesc !
nu am postat bine intrebarea sau nu are nimeni idee ???

Discuție Taxa Auto 2013
Buna ziua ,sant rezident in spania si am o masina cumparata aici pe numele meu ,masina este inmatriculata in spania ,intrebarea mea : daca vin in romania pentru o perioada mai lunga de timp sa zicem un an este obligatoriu sa inscriu masina in Romania ? Eu am de gand sa ma intorc in Spania ,masina nu vreau sa o vand in Romania. va rog sa ma lamuriti ca nu mai inteleg nimic cu legile astea.
Va multumesc