avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 887 soluții astăzi
Forum Activitate Ioana177

Activitate Ioana177

multumesc de ajutor
Buna seara,
va rog sa ma ajutati cu informatii legate de urmatoarele probleme:
pentru un sofer angajat in cadrul unei societati de curierat rapid ce isi desfasaoara activitatea pe teritoriul romaniei este legal sa se stabileasaca detasari in timpul in care societatea nu desfasoara activitatii(duminici sau sarbatori legale? - de exemplu societatea nu desfasoara activitati legate de curierat duminica; in aceste conditii un sofer ce locuieste in Sibiu si realizeaza curse periodice - din 2 in 2 zile - spre Constanta in saptamana in care are cursa spre Constanta sambata este obligat sa ramana in Constanta pana luni).
de asemenea anagajatorul nu mai elibereaza fluturas de salariu si chitanta pentru sumele aferente garantiei retinute lunar din salariul soferului. nu mai are obigatia legala sa emita aceste acte?
multumesc anticipat pentru lamuriri
o seara placuta
multumesc mult pentru raspuns
Buna ziua,
va rog sa ma sprijiniti in urmatoarea problema:
in prezent sunt in concediu de crestere copil pana in luna august. Anul trecut in luna noiembrie am primit o instiintare conform careia postul meu a fost desfintat in urma reorganizarii departamentului in care lucram.In departament au ramas toti ceilalti colegi (aceiasi insiintare ca a mea a mai primit o colega care era tot in crestere copil si una care era unsarcinata- intre timp din pacate a pierdut sarcina si i s-a oferit un alt post in departamentul nou format in urma reorganizarii). Departamentul nou format are in principiu are aceiasi activitate s-au schimbat doar denumirea departamentului/posturilor.
Anul acesta in luna mai o colega si-a dat demisia, astfel eliberandu-se un post in departamentul nou format. Am dreptul sa ocup acest post?
Precizez ca m-am exprimat verbal in cadrul departamentului ca fiind disponibila sa ma intorc mai repede din concediu de crestere copil pentru a ocupa acel post, dar nu am facut nici-un demer in scris. Ar trebui sa trimit departamentului de HR o scrisoare de intentie in vederea ocuparii acelui post? am dreptul sa il ocup cand se termina concediul de crestere copil?
Va multumesc pentru sprijin
Cu respect, Ioana
Buna ziua,
varog sa ma sprijiniti in urmatoarea problema:
CA mama am dreptul de acces la fisa medicala de ambulatoriu a fiului meu, daca da in ce conditii?
Multumesc anticipat
O zi buna, Ioana
Buna ziua,
va rog sa ma sprijiniti cu urmatoarea problema: ce procedura trebuie sa urmeze tatal care este in Germania pentru a obtine o declaratie conform careia este de acord ca mama si fiul sa paraseasca Romania.
multumesc
Discuție Indemnizatie
Buna ziua,
Am un fiu nascut pe 18 sep 2012.
As dori ca pe perioada concediului de maternitate sa ma mut in Germania.
Daca parasesc tara mai beneficiez de indemnizatia de crestere a copilului
pana la varsta de 2 ani?
Pot solicita alocatia copilului in Germania si eu sa beneficiez de
indemnizatia de crestere a copilului in Romania?
Multumesc