avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Activitate Corina Macovei

Activitate Corina Macovei

Va multumesc pentru raspuns. Ar fi fost posibil sa trec totusi mai mult de 10 coduri caen (excluzand cele pt care trebuie autorizatie)? Ar fi trebuit sa platesc in plus?
Buna seara!

Am depus actele pt un srl cu activitatea principala pe codul 7022. Ca activitati secundare, am trecut inca 10 coduri. Mi s-a spus ca pentru a trece mai multe coduri, trebuie sa platesc iar pentru altele tb sa indeplinesc anumite conditii. Va rog sa ma lamuriti daca e adevarat, intrucat cineva din alt judet si-a depus actele acum 2 luni pt deschiderea unui srl si a trecut toate codurile Caen la activittai secundare fara nicio problema.Va multumesc!
Doresc sa ofer consultanta in managementul proiectelor si servicii in domeniul traducerilor.In acest sens, va rog sa-mi raspundeti:
1. Ce forma de organizare m-ar avantaja: un srl cu asociat unic sau o intreprindere individuala? Precizez ca sediul il voi avea la adresa la care locuiesc.
2. Platitor de tva sau nu?
3. Impozit pe profit sau 2 %?
4. E necesara angajarea unui contabil autorizat sau expert contabil?

Cu multumiri,
C.Macovei
Răspuns la discuția recalculare pensie alimentara
Multumesc pentru raspuns.Toate cele bune!
Răspuns la discuția recalculare pensie alimentara
Multumesc pentru raspuns.Va contactez pe adresa privata.
Avand in vedere ca fetita mea in varsta de 13 ani primeste o pensie alimentara stabilita (2003)prin hotarare judecatoreasca de 150 ron/luna si tinand cont de nevoile specifice varstei cum se poate cere recalcularea pensiei alimentare in conditiile in care:
- eu sunt singura, avand in custodie copilul;
- tatal este recasatorit, fara a avea alti copii;
- tatal detine o societate comerciala care ii permite un standard de viata destul de ridicat ;
- tatal nu doreste marirea pensiei - prin intelegere mutuala-sustinand ca salariul sau brut e de 900 ron, desi veniturile sale sunt mult mai mari.Precizez ca nu ma intereseaza veniturile sale ci dreptul fetitei de a se bucura de o pensie mai mare pe care tatal ar putea sa i-o ofere.Am incercat sa discutam pentru a ajunge la o intelegere si i-am sugerat chiar sa stabileasca singur suma marita pe care s-o ofere.Din pacate, consider un esec o asfel de discutie.Ce ma sfatuti sa fac si cum se poate demonstra ca venitul sau e mai mare decat ceea ce e scris pe statul de plata?Va multumesc si astept sfaturile dvs.avizate.
Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti cum trebuie sa procedez in urmatoarea situatie:
1. Matusa mea (sora tatalui) a ramas vaduva din anul 2000.Mentionez faptul ca este bolnava, diagnosticata cu schizofrenie si nu a avut copii.
2. Casa matusii a fost construita langa cea a parintilor mei, unchiul meu (decedat) gandindu-se ca , in cazul in care el nu va mai fi (asa cum s-a si intamplat), familia ei sa aiba grija de ea.
3. Fratele ei (tatal meu) este cel care are grija de ea din toate punctele de vedere (pensia ei este f. mica , fiind pe caz de boala)
4. Inainte de a muri unchiul meu a facut un testament olograf prin care lasa totul sotiei,dar nu a reusit sa mai mearga la notar pt. a fi legalizat.
Iata problemele de natura juridica la care solicit un raspuns pertinent :
1. Matusa mea care, in ciuda bolii, are destule momente de luciditate si cu care se poate discuta aproape normal, b stabilit impreuna cu tatal meu sa-mi faca mie acte pe casa.(de vanzare-cumparare)
Problema e urmatoarea : nu s-a facut succesiunea pana acum iar mostenitori , in afara de mine si de fratele meu, mai sunt doi nepoti de-ai unchiului, de la fratele sau(decedat), respectiv sora (de asemenea decedata).Nepotii de pe unchi nici la inmormantare nu au participat cu nimic si in timpul vietii nu au avut o relatie foarte buna cu unchiul si matusa mea.
CE TREBUIE SA FAC EU ACUM ?CARE SUNT ETAPELE CA MATUSA SA-MI FACA ACTELE PE CASA ? FRATELE MEU RENUNTA IN FAVOAREA MEA DAR CEILALTI ?Nici nu stiu unde locuiesc ca sa-i anunt daca trebuie facuta succesiunea.Nici macar un nr. de telefon nu am …Ce-i de facut in acest caz ?
2. Ce se poate intampla in conditiile in care in prezent nu dispunem de resurse financiare pt. a face acte pe casa pt. mine iar matusa ar deceda ?(Doamne fereste !)Ramane tatal meu singurul mostenitor sau ar intampina probleme ?
3. Cum ar fi mai simplu pt. noi, avand in vedere ca exista totusi un testament olograf lasat de unchi?
Va rog sa analizati acest caz si sa-mi comunicati care ar fi cele mai bune variante pe care sa le adoptam, chiar daca implica niste costuri.Pentru moment, am vrea sa stim cu ce sa incepem.
Cu respect,
Corina Macovei