avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 354 soluții astăzi
Forum Activitate simioana69

Activitate simioana69

Asa i am spus si eu d nei de la ghiseu dar ea vrea sa i atasez la dec 200 ambele adeverinte de la cele 2 ifn cu care am colaborat si colaborez in continuare .
revin cu o problema, am intrat in posesia adev de la cei cu care am incheiat contract insa cei de la HR mi au eliberat adev pentru lunile in care am colaborat cu ei si au trecut si venitul realizat pe luna dec , INSA acest venit mie mi a intrat in cont abia in ian 2013 . Logic ,venitul este luat in calculul exercitiului financiar al anului in curs. Eu asa l am si inreg in RJIP deoarece pot justifica cu extrasul de cont .Cum sa procedez in acest caz cand voi depune decl rectificativa cum mi a cerut d na de la finante ? Pe adev este trecuta suma totala de 4540 , o iau in calcul asa sau scad din ea venitul realizat in decembrie ?
Buna ziua , am incheiat anul trecut colaborarea cu un ifn ptr care mi-a fost eliberata adeverinta cu venitul brut , deoarece imi retineau ei impozitul 16% iar la completarea dec 200 am trecut suma x la rubrica 3.1 .... venit net aferent........ si am anexat aceea adev. Acum colaborez cu un alt ifn, insa imi platesc eu contrib , impozit si sanatate , d na de la finante mi a spus ca tb sa anexez si pentru aceasta colaborare o adev cu venitul realizat.
Intrebarea mea este , am nevoie de aceea adev sa o anexez la dec 200 sau sunt suficiente facturile pe baza carora se poate justifica comisionul incasat si care se inreg in RJIP ? MULTUMESC
Buna seara, nu am primit nici un raspuns la contestatie insa cel mai ineresant lucru , am primit tot de la ANAF o SOMATIE de plata de 934 ron reprezentind contrib de sanatate care are un alt numar si o alta data decat cea pe care am contesta o . Frumos nu , deci cum ziceam tot pe cei ce si platesc taxele ii gasesc cu,, restante ,, nu pe cei care nu si achita obligatiile de plata. Am vb cu un avocat care m a sfatuit sa merg in audienta la ANAF ( eu voi merge si la CNAS) sa cer explicatii sa i pot actiona in judecata ptr ca altfel voi fi executata silit. Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul ! Ce parere aveti ?:-/

am fost la casa judeteana de sanatate unde culmea apaream cu restante de 190 ron , plata pe trim III si IV , i am aratat doamnei chitantele cu care am platit la trezo la finante si mi a zis ca , greseala provine de la finante si m a indrumat acolo. Am mers la finante unde m am ,, lovit de figura binevoitoarei,, a functionarei de la ghiseu care mi a comunicat cu nonsalanta ca de fapt eu apar cu o datorie de 1006 ron ( 167 penalitatile calculate la o creanta de 839 care este o taxa la sanatate neplatita . de unde , de cand , nu stie nimeni ! Culmea este ca am platit sanatatea din 2010 de cand sunt pfa , am intrebat - ce pot face si bineinteles nu mi a dat nici un raspuns , poate ca nu stia ! Am facut o contestatie la aceea decizie pe care o voi depune azi la registratura , este deocamdata singurul lucru pe care il pot face . Toata nebunia a aparut din iunie cand au transferat plata CAS la finante . Traim intr o tara minunata , nu ? Astia de la finante trimit somatii tot la cei care platesc , cei care nu au platit nici un ban la sanatate trec neobservati .
Referitor la calculul contributiei , nu am gresit deoarece si pe formularul 70272 apar plati esalonate , trim II 95- 22.06.2012, plata facuta in 22.06.12 , trum III 95- 25.09.2012 plata facuta in 20.09.2012 si trim IV -95 -25.12.2012 plata facuta in 17.12.2012. Deci ?

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Follow us: Avocatnetro on Facebook
am fost la casa judeteana de sanatate unde culmea apaream cu restante de 190 ron , plata pe trim III si IV , i am aratat doamnei chitantele cu care am platit la trezo la finante si mi a zis ca , greseala provine de la finante si m a indrumat acolo. Am mers la finante unde m am ,, lovit de figura binevoitoarei,, a functionarei de la ghiseu care mi a comunicat cu nonsalanta ca de fapt eu apar cu o datorie de 1006 ron ( 167 penalitatile calculate la o creanta de 839 care este o taxa la sanatate neplatita . de unde , de cand , nu stie nimeni ! Culmea este ca am platit sanatatea din 2010 de cand sunt pfa , am intrebat - ce pot face si bineinteles nu mi a dat nici un raspuns , poate ca nu stia ! Am facut o contestatie la aceea decizie pe care o voi depune azi la registratura , este deocamdata singurul lucru pe care il pot face . Toata nebunia a aparut din iunie cand au transferat plata CAS la finante . Traim intr o tara minunata , nu ? Astia de la finante trimit somatii tot la cei care platesc , cei care nu au platit nici un ban la sanatate trec neobservati .
Referitor la calculul contributiei , nu am gresit deoarece si pe formularul 70272 apar plati esalonate , trim II 95- 22.06.2012, plata facuta in 22.06.12 , trum III 95- 25.09.2012 plata facuta in 20.09.2012 si trim IV -95 -25.12.2012 plata facuta in 17.12.2012. Deci ? #-o
la natura obligatiei fiscale scrie cod 111 - contrib de asig sociale de sanatate datorate de pe rs care realizeaza venituri din activ independente si persoanele care nu realizeaza venituri .
sunt pfa si salariat, iar anul trecut mi am achitat obligatiile fiscale de plata , privind impozitul si contributia de sanatate , vineri seara am primit de la administratia fiscala o instintare cu titlu de creanta prin care mi se aduce la cunostinta ca mai am de achitat suma de 167 ron ( 126 + 30 penalitati si dobinzi ), mi au anexat si o anexa cu un tabel unde apar niste sume la debit pe care nu le regasesc in nici un calcul privind venitul meu si cota de 0,04 % , 5% si 15% . stiti cumva ce reprezinta si ce as putea face pentru a ma lamuri in aceasta problema ? Multumesc:(
Răspuns la discuția Auto SH
Iti multumesc ptr raspuns, dar tipul are amenzi de vreo 5800 ron , plus sechestru pe inca 2 auto, ce este mai rau este faptul ca el dupa cele 6 luni trecute de cand mi a vandut mie masina inca nu s a inregistrat cu ea la finante si doar i am spus chestia , el merge bine mersi in germania dupa masini pe care le vinde prostilor ca mine iar eu stau cu masina in fata blocului . Cand am vb ultima oara cu el mi a zis ca el nu are timp de pierdut pe la finante ca are alte lucruri de afcut . Ca sa vezi ce conationali avem :thumbdown:
Răspuns la discuția Auto SH
ai perfecta dreptate, rares, am specificat doar ca primul rind de numere este luat de cel din lugoj, daca procedez cum zice cosmin, ma mai leaga ca fac uz de fals in acte publice , si in loc sa incerc sa mi rezolv problema imi creez probleme mai mari. Si nu am specificat nimic de vreo firma ! am zis vinzatoarea din Germania ! Ar tb sa nu ne mai dam cu parerea , mai bine sa i lasam pe cei care cunosc sa dea sfaturi folositoare:(
Răspuns la discuția Auto SH
Am incheiat contract de vinzare -cumparare cu persoana respectiva, am primit din partea lui toate actele , contractul incheiat intre el si vinzatoarea dinGermania, brief , copie dupa Ci, atit nu mi a dat la momentul acela certificatul fiscal dar asigurindu ma ca este in regula fara datorii catre statul roman si ca atunci cand il voi cere mi l va trimite. Tranzactia s a incheiat in august si noi suntem la sfirsitul lui ian si el nu are de gind sa si plateasca datoriile.Am vb cu el duminica si mi a zis ca el luni pleaca din nou in Germania ptr 1 sapt si ca nu are timp sa umble pe la Finante . Ce pot face in acest caz?