avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 570 soluții astăzi
Forum Activitate dana123

Activitate dana123

3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cel mai indicat si economic este ca mama dumneavoastra sa cumpere pe numele ei apartamentul si sa vil treaca ca donatie fara alte drepturi atat ia cat si sotul inclusif copii (dumneavoastra veti decide ce veti face in viitor si cine va avea drept la apartament ..prea multa bataie de cap cu .....iti doneaza banii ....cu departajarea bunuri ....etc mult timp irosit cat si bani cheltuiti .
Răspuns la discuția custodia copiilor
Multumesc anticipat !
Am o întrebare dar şi o nemulţumire .Băiatul meu a trăit în concubinaj timp de 10 ani ,în acest timp a avut 3 copii împreunà cu respectivă.Primi doi copii ia trecut tatàl necunoscut ..pe motive orgolioase împotriva băiatului meu .Sau despàrtit de 2 ani iar ia îi interzice sà îşi vădà copii.În plus la ora actualà copii sunt cu bunicul matern ..el este cu antencedente alcolice şi are la activ internàri în pisihiatrie.A plecat în italia şi nu are nici bunul simt să răspundă la telefon cànd sunà propriul tatà ..Bàiatul meu a încercat de nenumàrate ori să vorbească cu ia şi sà o convingà să îi dea copii .Dar ia din mândrie şi prostie abuzeazà de suferinţă copiilor ca să îi facà în ciudà băiatului meu (zicànd ..ţi-am zis eu ţie şi lui mata de ce sà plàng eu dupà copii mai bine plàngeti voi .La ora actualà unul dintre copii este în spital abandonat ..nu a fost nimeni cu zilele la el .. Bàiatul meu nefind în ţarà abia ieri a aflat de la o vecinà de bloc a presupusei mame ...Noi vrem sà luàm copii nu vrem sà fie maltrataţi şi suferizi din prostia unei femei orgolioase ,care îi place distracţiile şi plăcerile ..vreau să mai specific cà ia a luat calea greşità atàt vagabontajul cât şi drogurile .In plus are un limbaj de stradà ..cind aducem vorba despre responsabilitàti ia nu vrea sa audà nimic si incepe cu injuri si obscenitàti ..vreau un sfat ,un raspuns cum putem lua in regim de urgentà copii ?

Discuție divort
mam casatorit in 1990 eu aveam un apartament de la bunicii mei in propietatea statului dar era destinat pt casatoria mea mobilat la cheie dupa 4 ani am intalnit probleme din partea sotului si a soacrei eram la un pas sa ne despartim printre injuraturi soacra mea la influientat pe sotul meu sa dea divort si sami ia jumatate din casa vazand situatia asta mam decis sa vand apartamentul si sa cumpar o casa.din experenta avuta cu ei care mi-au furat bani si bunuri chiar si actele de la casa am decis sa cumpar casa pe numele mamei mele informata in procedurile legale care au urmat prin donarea casei pe numele meu vreau sa intreb:daca este donatie de la parintii mei el are drepturii? sunt amenitata ca daca dau divort imi distruge toate bunurile si casa ce trebuie sa fac si ce masuri sa iau?avem 2 copii unul major si unul minor din care el nu isi asuma responsabilitate de parinte bea permanent la munca nu merge si face mereu scandaluri in miez de noapte toata resposabilitatea este numai a mea in privinta copiilor.din acest motiv vreau sa incerc sa divortez asi vrea sa stiu procedura in momentul de fata stiind ca el sub nici o forma numi va da divortul.o alta intrebare care asi vrea sa stiu am vreo obligatie baneasca in caz de divort asupra lui (sai dau eu) dar el?va rog cu aproximatie spunetimi cat timp ar dura divortul pana sar finaliza? Va multumesc si astept raspunsul dumneavoastra.