avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 598 soluții astăzi
Forum Activitate filipconstantin

Activitate filipconstantin

Care ar fi cotele daca imi permiteti ca am primit o informatie sper eu eronata de 75 % respectiv 25% din jumătatea tatalui
Tatal meu casatorit a decedat si am dezbatut mostenirea ( sotia a primit 63% iar eu 37% din singurul bun un apartament) acum singurul frate al tatalui vrea sa dezbata mostenirea de pe părinții lui respectiv bunicii mei decedati acum 30 ani. Intrebarea mea este sotia tatalui mei vine la masa succesorală a bunicilor mei sau care este procedura? Mulțumesc anticipat pentru răspunsuri
Răspuns la discuția succesiune
ms pt raspuns dar apartamentul este in iasi si cind am mers la notar nu mi-a spus de ce nu a luat in consideratie suprafata construita desfasurata de 77mp
Discuție succesiune
buna ziua si multumesc anticipat pt mesaje. as dori sa stiu ce suprafata din apartament(masa succesorala) se ia in consideratie la evaluarea notariala (sau vinzarea) daca incertificatul de neurmarire fiscala ala de la primarie scrie ca suprafata utila este de 65mp iar suprafata construita desfasurata este de 77mp.
Răspuns la discuția dezbatere mostenire
acum citeva zile a murit socrul meu care a fost casatorit in 1983cu mama sotiei mele. in 1984 au facut-o pe sotia mea , au primit un apartament de la stat in 1985si au locuit in el 5 ani fara sa il cumpere. in 1990 mama sotiei mele a murit iar socrul meu sa recasatorit in acelasi an impreuna cu ea au cumparat acel apartament. va rog si va multumesc sa imi spuneti ce parte ii revine sotiei mele si ce demersuri trebuie sa fac pentru ca nu ne intelegem cu soacra mea.

Răspuns la discuția dezbatere mostenire
pai daca ei au luat toate actele si au zis ca noi nu avem nici un drept
Răspuns la discuția dezbatere mostenire
filipconstantin a scris:

daca puteti sa fiti explicit si amanuntit acum 9 zile a murit socrul meu care a fost casatorit in 1983cu mama sotiei mele ea mai avea un copil inaintea casatoriei care sotul nu la acceptat si nu l-a trecut pe numele lui(acest copil a locuit in apartamentul ce il vor primi 2 ani), ei(parintii sotiei mele) au primit un apartament de la stat in 1985si au locuit in el 5 ani fara sa il cumpere. in 1990 mama sotiei mele a murit iar socrul meu sa recasatorit in acelasi an cu o ''doamna'' cu doi copii. impreuna cu ea au cumparat acel apartament dar pe cei doi copii ai sotiei a 2 nu i-au trecut pe numele lui . Acum unul din cei doi copii ai ei locueste in acel apartament la care a facut o investitie ( a pus centrala termica).mentionez faptul ca acesta impreuna cu mama lui au toate actele de la apartament si de deces,iar eu cu sotia avem doar actele de casatorie ale mamei ei si de deces. VA ROG SI VA MULTUMESC ANTICIPAT INVATATI-MA CE TREBUIE SA FAC:">


Răspuns la discuția dezbatere mostenire
nu ar trebui sa ma adresez instantei direct...?
multumesc
buna, acum 9 zile a murit socrul meu care a fost casatorit in 1983cu mama sotiei mele ea mai avea un copil inaintea casatoriei care sotul nu la acceptat si nu l-a trecut pe numele lui(acest copil a locuit in apartamentul ce il vor primi 2 ani), ei(parintii sotiei mele) au primit un apartament de la stat in 1985si au locuit in el 5 ani fara sa il cumpere. in 1990 mama sotiei mele a murit iar socrul meu sa recasatorit in acelasi an cu o ''doamna'' cu doi copii. impreuna cu ea au cumparat acel apartament dar pe cei doi copii ai sotiei a 2 nu i-au trecut pe numele lui . Acum unul din cei doi copii ai ei locueste in acel apartament la care a facut o investitie ( a pus centrala termica).mentionez faptul ca acesta impreuna cu mama lui au toate actele de la apartament si de deces,iar eu cu sotia avem doar actele de casatorie ale mamei ei si de deces. VA ROG SI VA MULTUMESC ANTICIPAT INVATATI-MA CE TREBUIE SA FAC:">