Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dezbatere mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dezbatere mostenire

buna, acum 9 zile a murit socrul meu care a fost casatorit in 1983cu mama sotiei mele ea mai avea un copil inaintea casatoriei care sotul nu la acceptat si nu l-a trecut pe numele lui(acest copil a locuit in apartamentul ce il vor primi 2 ani), ei(parintii sotiei mele) au primit un apartament de la stat in 1985si au locuit in el 5 ani fara sa il cumpere. in 1990 mama sotiei mele a murit iar socrul meu sa recasatorit in acelasi an cu o ''doamna'' cu doi copii. impreuna cu ea au cumparat acel apartament dar pe cei doi copii ai sotiei a 2 nu i-au trecut pe numele lui . Acum unul din cei doi copii ai ei locueste in acel apartament la care a facut o investitie ( a pus centrala termica).mentionez faptul ca acesta impreuna cu mama lui au toate actele de la apartament si de deces,iar eu cu sotia avem doar actele de casatorie ale mamei ei si de deces. VA ROG SI VA MULTUMESC ANTICIPAT INVATATI-MA CE TREBUIE SA FAC:">
filipconstantin, utilizator
Trebuie sa dezbateti succesiunea la un notar. Daca nu aveti certificatul de deces, iar sotia supravietuitoare refuza sa vi-l dea, mergeti la primarie si cereti altul.

Din apartament, tatal sotiei dvs. detinea 1/2, deci masa succesorala este compusa din acea 1/2 din imobil + alte bunuri pe care le detinea.

Din masa succesorala, 3/4 revine sotiei dvs. iar 1/4 sotiei supravietuitoare (mama vitrega a sotiei).

Deci in final, din imobil, sotia supravietuitoare va avea 10/16 (62,5%) iar fica defunctului va avea 6/16 (37,5%) din imobil
nu ar trebui sa ma adresez instantei direct...?
multumesc
Daca considerati ca nu va putet intelege cu sotia supravietuitoare, da, va puteti adresa instantei, dar pasul la notar este obligatoriu
filipconstantin a scris:

daca puteti sa fiti explicit si amanuntit acum 9 zile a murit socrul meu care a fost casatorit in 1983cu mama sotiei mele ea mai avea un copil inaintea casatoriei care sotul nu la acceptat si nu l-a trecut pe numele lui(acest copil a locuit in apartamentul ce il vor primi 2 ani), ei(parintii sotiei mele) au primit un apartament de la stat in 1985si au locuit in el 5 ani fara sa il cumpere. in 1990 mama sotiei mele a murit iar socrul meu sa recasatorit in acelasi an cu o ''doamna'' cu doi copii. impreuna cu ea au cumparat acel apartament dar pe cei doi copii ai sotiei a 2 nu i-au trecut pe numele lui . Acum unul din cei doi copii ai ei locueste in acel apartament la care a facut o investitie ( a pus centrala termica).mentionez faptul ca acesta impreuna cu mama lui au toate actele de la apartament si de deces,iar eu cu sotia avem doar actele de casatorie ale mamei ei si de deces. VA ROG SI VA MULTUMESC ANTICIPAT INVATATI-MA CE TREBUIE SA FAC:">

Succesiunea se dezbate la notarul public, nu in instanta. In fata instantei se ajunge atunci cand exista neintelegeri intre mostenitori.