Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Tatal meu casatorit a decedat si am dezbatut ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Tatal meu casatorit a decedat si am dezbatut mostenirea ( sotia ...

Tatal meu casatorit a decedat si am dezbatut mostenirea ( sotia a primit 63% iar eu 37% din singurul bun un apartament) acum singurul frate al tatalui vrea sa dezbata mostenirea de pe părinții lui respectiv bunicii mei decedati acum 30 ani. Intrebarea mea este sotia tatalui mei vine la masa succesorală a bunicilor mei sau care este procedura? Mulțumesc anticipat pentru răspunsuri
Da, vine în calitate de moștenitoare a tatălui dvs.
Se va dezbate succesiunea după bunici, moștenitori fiind tatăl și unchiul, după care, cu certificatul de moștenitor dupa bunici, trebuie sa va prezentați la același birou notarial unde ați dezbătut succesiunea după tata și sa solicitați suplimentarea masei succesorale după tata cu cota de 1/2 moștenită de la bunici.
Jumatatea tatălui se va împărți între dvs și mama, în același cote.
Care ar fi cotele daca imi permiteti ca am primit o informatie sper eu eronata de 75 % respectiv 25% din jumătatea tatalui
Cotele sunt la fel (soția 1/4 și copiii 3/4).
Însă masa succesorala e diferita.
Prima data când ați dezbătut succesiunea era vorba de bunuri comune.
Astfel, jumătatea tatălui s-a împărțit între dvs și mama, iar la partea mamei s-a mai adăugat și jumătatea ei din imobil, rezultând o cota mai mare, raportata la întreg.

În cazul bunicilor, jumătatea tatălui este bun propriu (căci bunurile dobândite prin moștenire sunt bunuri proprii), caz în care dvs veți avea 3/4, iar mama 1/4.
Dvs mosteniti 3/4 deci 75% cum ziceți dvs si mama 1/4.
Rapoartele astea se aplica pt jumatate din mostenirea bunicilor ca restul va fi mostenit de fratele tatalui
gi-jane2, moderator
Vi se pare eronată pentru că plecați de la acestă premisă

filipconstantin a scris:

....sotia a primit 63%...

Nu. N-a "primit" atât. Soția a PASTRAT ceea ce avea încă de pe vremea când nu murise nimeni (partea ei de 1/2 din ap. comun) și a PRIMIT prin succesiune cota de o pătrime din moștenirea soțului. (moștenire in care intră doar jumătatea de ap a defunctului, nu și partea viului/a soțului supraviețuitor).

1/2 (50%) partea păstrată de cel viu plus 1/8 partea moștenită (adică o pătrime din jumătate) = 5/8 (62,5%). din ap.

Dvs. ați primit prin succesiune cota de trei pătrimi din moștenirea tatălui. Adică 3/4 din jumătate de ap./partea defunctului. Ceea ce înseamnă 3/8 din ap. (37,5%).

Cotele succesorale (o pătrime soția si trei patrimi fiul) sunt și rămân aceleași, indiferent cu ce veți suplimenta certificatul de moștenitor. De exemplu, dacă veți suplimenta certificatul cu 1/2 din terenul cutare (adică partea tatălui dvs. primită prin moștenire de la părinții lui, cealaltă jumătate fiind a fratelui lui), atunci dvs. veți avea trei pătrimi din această jumătate (adică 3/8 din intregul teren). Și soția o pătrime din jumătate = 1/8 din teren.

Cotele succesorale sunt prevazute de lege. Ele nu se modifică. Dar trebuie să fim atenți la ce le raportăm.
romascanu, moderator