avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 488 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mama mea are 2 fete cu un barbat cu care a stat ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mama mea are 2 fete cu un barbat cu care a stat impreuna dar ...

Mama mea are 2 fete cu un barbat cu care a stat impreuna dar NU au fost casatoriti. Dupa ce s-au despartit sa cunoscut cu tatal meu cu care sa casatorit legal si au avut impreuna un baiat adica pe mine. Au primit un apartament de la stat pe care ulterior l-au cumparat si a fost trecut pe numele ambilor parinti. Tatal meu a murit si as dori sa stiu daca surorile mele vitrege au cota parte la apartament din partea tatalui meu? Sau au parte doar din partea mamei? Multumesc
Cel mai recent răspuns: romascanu , moderator 11:49, 11 Februarie 2022
Daca fiicele nu au fost infiate de tatal dvs. atunci nu au niciun drept la mostenirea din partea tatalui dvs.
Au drept doar la mostenirea din partea mamei si a tatalui lor.
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu au.
Partea din apartament care a aparținut tatălui dvs. (teoretic jumătate) este moștenită de:
- soția supraviețuitoare - cu o cotă succesorală de 1/4
- și dvs. (singurul copil al defunctului) - cu o cotă succesorală de 3/4.

Deci mama dvs. va avea jumătate (partea ei) plus pătrimea moștenită de la soț/din cealaltă jumătate = 5/8

La decesul mamei, acest 5/8 (în caz că va fi păstrat în patrimoniul mamei) îl veți împărți cu surorile dvs. după mamă.
Ultima modificare: Vineri, 11 Februarie 2022
romascanu, moderator
Deci nu au nici un drept din partea tatalui meu. Daca eu fac contract de vanzare-cumparare si mama imi vinde mie partea care este a ei,atunci ele nu mai au nici un drept legal la apartament? Multumesc

îndepărtat citare
Ultima modificare: Vineri, 11 Februarie 2022
romascanu, moderator
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Păi, după cum ziceam ...dacă va mai fi păstrat. Ați putea, bunăoară, să încheiați un act de partaj cu mama, prin care dvs. deveniți proprietar exclusiv și îi plătiți mamei o sultă.
Ultima modificare: Vineri, 11 Februarie 2022
romascanu, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire mandy7000 mandy7000 am un apartament la care tatal meu a avut contract de vanzare cumparare pe jumate din el iar concubina lui pe cealalta jumate .Acum amandoi sant decedati si eu ... (vezi toată discuția)
Succesiune loredana2009 loredana2009 Suntem 3 frati (majori), tata a murit la sfarsitul anului trecut vrem sa deschidem succesiunea. Dar TATA NU SI-A FACUT SUCCESIUNEA DUPA MOARTEA PARINTILOR LUI, ... (vezi toată discuția)
Mama mea are doua fiice cu un alt barbat cu care nu a fost casatorita,doar ... Gabby2019 Gabby2019 Mama mea are doua fiice cu un alt barbat cu care NU a fost casatorita,doar au locuit impreuna. Dupa ce s-au despartit l-a cunoscut pe tatal meu s-au casatorit ... (vezi toată discuția)