Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Va rog sa-mi spuneti ce cota parte se cuvine celor 2 ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Va rog sa-mi spuneti ce cota parte se cuvine celor 2 copii ramasi ...

Va rog sa-mi spuneti ce cota parte se cuvine celor 2 copii ramasi in urma decesului unuia din parinti, avand in vedere ca acestia detineau un apartament, fiind coproprietari.
Multumesc!
Cota succesorală a soțului supraviețuitor este de o pătrime din moștenire
Cota descendenților (copiii în speță) - restul de 3/4 din moștenire (3/8 fiecare)

Din moștenire!
Și intrucât ap este comun, trebuie să ținem cont că în moștenire intră doar partea defunctului din apartament (prezumat jumătate). Partea viului, rămâne a viului.

Ca atare soția va avea 5/8 din apartament (jumătate, partea ei, plus o pătrime din cealaltă jumătate- partea defunctului) iar copiii împreună restul de 3/8 din ap. (3/16 fiecare).
romascanu, moderator