avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1789 soluții astăzi
Forum Activitate marduc

Activitate marduc

Sunt cetatean roman casatorit in Olanda de 6 luni .Daca divortez si ma intorc in romania trebuie sa ii platesc sotiei pensie ? Tinand cont ca casatoria nu este oficializata in romania ?
Si a doua intrebare este: Ce se intampla daca nu divortez ci doar ma intorc in Romania unde am deja un copil de ingrijit ? Ma poate da in judecata sau imi pot continua viata asa ?
Va multumesc !
Pot calatori doar cu ID-ul in Tunisia ?
Nu exista evidenta populatiei in Olanda !!! Sunt luat in evidenta la primarie pentru ca m-am prezentat voluntar dupa casatorie

Ma intereseaza daca nu schimb actele de cumparare ale apartamentului in care am adresa veche din Romania daca se intampla ceva ...
Buna ziua ! Sunt cetatean Roman si locuiesc in Olanda,sunt recent casatorit cu un cetatean Olandez ! Detin un apartament proprietate personala,in Romania,obtinut prin vanzare cumparare in 2003,cand inca locuiam in Romania.Actele apartamentului sunt pe numele meu dar pe vechea adresa din orasul in care am locuit pana anul trecut....Aici in Olanda am obtinut adresa sotiei prin primarie si IND ...Ce se intampla daca adresa mea actuala nu coincide cu adresa pe care o am in actele de cumparare al apartamentului ???

Pot conduce afara cu permisul vechi de conducere ? Nu este espirat,nu este model european nou,dar este in 2 limbi !!! Pot conduce afara si masini cu numar romanesc si masini cu numar strain ?
Va multumesc mult !!!
Va multumesc mult pentru raspuns ! Dar in privinta copilului,sentinta in care se precizeaza unde si ce parinte are dreptul de a-l creste,dispune ca copilul sa fie crescut de ambii parinti cu egale drepturi asupra lui...si doar imi permite mie sa il am la domiciliu ptr a-l creste.Iar eu nu voi lua copilul afara din tara ci va ramane cu parintii mei.In olanda ei nu mi-au cerut nimic despre copii din casatorii anterioare.Deci e corect sa apostilez doar sentinta de divort pe care o i-au cu mine in olanda ?
De la starea civila am obtinut intradevar certificatul de nastere model international pe care l-am apostilat la prefectura dar despre acea adeverinta de cutuma ...ei mi-au eliberat doar un act in care se precizeaza ca am fost casatorit si ca am divortat cu care m-au trimis de asemeni sa-l apostilez la primarie.....Acum nu mai inteleg nimic,acesta este adeverinta de cutuma sau act de celibat ?
Toate aceste acte de care am nevoie pentru casatoria in Olanda necesita traducere de aici din tara ?
Răspuns la discuția Acte si taxe emitere pasaport
Multumesc foarte mult.