avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 538 soluții astăzi
Forum Activitate septimiutiberiu

Activitate septimiutiberiu

proprietatea de care vorbim contzinea 3 apartamente unul linga altul plus gradini adiacente provenita de la bunicul meu) si a fost impartzita la decesul acestuia de cei trei copii in trei partzi egale A,B,C .

Copilul A a vindut partea lui prin anii 1950 (deci s-a facut succesiunea si partajul proprietatzii fiindca altfel nu putea vinde partea lui ),B a locuit in celelate 2 apartamente inclusiv in partea tatalui meu (C) timp de 40 de ani.Tatal meu locuia in alt orash avind si acolo o casa unde m-am nascut si eu.Prin anii 2005 acest frate B a vindut partea lui si a plecat de acolo.NU m-a anuntzat ca a parasit imobilele B si C.Nu a reusit sa vinda si partea C deoarece partea C apatzinea tatalui meu.

Deci partea mea (C) a ramas fara stapin si a intrat in administraea primariei.Eu stiam de la tata meu ca nu a vindut partea lui (C) la nimeni ,dar nici nu m-am interesat dupa ce a murit de soartza acestei proprietatzi C .Tatal meu a murit cind eu eram minor ,,fratele lui (B) a continuat sa locuiasca acolo dupa moartea tatalui meu pina in 2005 fara acte in ,apartametele impreunate (A+B)

Nu stiu cum sa incep demersurile,mai ales ca nu am acte,dar stiu de la tata ca nu a facut acte de vinzare tolerind doar ca fratele lui B sa locuiasta acolo...tata meu a murit in anul 1969...asa ca eu fiind minor si locuind in alt oras in casa tatalui meu(alta decit cea de care discutam acum) pur si simplu am neglijat,basca comunismul a intarit inapetentza de a ma interesa de aceasta casa-proprietate....Acum doresc sa repar greseala mai ales ca proprieteta nu este a nimanui fiind blocata de primarie ca parasita.

O adata ce ,cei doi fratzi A si B au vindut partzile lor iar casa C este parasita in centrul orasului e clar ca o pot redobindi?

Sper ca am mai clarificat din problema.Va rog sa ma sfatuitzi.

tatal meu a murit,lasind o proprietate(casa si gradina) -mostenite,prin succesiune si partaj realizat) care acum se afla in administrarea primariei .Ce trebuie sa intreprind ca sa intru in posesia ei eu (singurul copil) si mama mea.
cum pot anula o procura speciala data unei persoane sa ma reprezinte la un proces de partaj succesorial?

- Ce act trebuie sa fac pt anularea procurii?
- Trebuie eu sa anuntz tribunalul unde are loc procesul ca mandatara mea nu mai ma reprezinta? Cui ma adresez?
- cum o anuntz pe mandatara de incetarea procurii? -prin posta? email? prin procuratura? cum exact?

In conditziile in care sunt implicat (mostenitor)intr-o mostenire unde partea mea este de 5/24 deci 20,8 % cum as putea sa instrainez cel mai rapid si optim partea mea? Mentzionez ca inca nu s-a facut succesiunea decesul parintelui fiind doar de citeva luni.Pot vinde drepturile mele cuiva? sau eventual dona?
septimiu

Răspuns la discuția drepturi la adoptie
multumesc frumos pentru explicatii:M-am lamurit,raspunsul este exact ,clar si concis, dar am prins si putzin curaj sa mai pun o intrebare,daca mai aveti amabilitatea sa ma lamuritzi cu inca o problema:

In conditziile in care sunt implicat (mostenitor)intr-o mostenire unde partea mea este de cam 20% cum as putea sa instrainez partea mea? Mentzionez ca inca nu s-a facut succesiunea decesul parintelui fiind doar de citeva luni.Pot vinde drepturile mele cuiva? sau eventual dona?
Răspuns la discuția drepturi la adoptie
am intzels ca aceasta infiere cu drepturi restrinse (la cer ma refer eu) stipula infierea numai pentru crestere si educatzie nu si pentru moostenirea bunurilor...

Acum persoana infiata beneficiaza de drepturile legii la infiere sau de drepturile legii acutuale?
situatzie:
un cuplu casatorit X si Y infiaza cu drepturi limitate un copil Z in anul 1992 copilul Z pastrind numale tatalui biologic. In 1998 moare tatal biologic al copilului Z ,dar copilul Z ia pensie de urmas pe timpul studiilor de la acesta ,cu toate ca era infiat de parintii X si Y.
In 2011 si apoi in 2012 mor parintii adoptivi X si Y.
Intrebare:
acest copil Z are drept de mostenitor de la parintzii X si Y cale l-au infiat cu drepturi limitate avind i vedere ca a beneficiat de drepturile dupa tatal biologic si mai era si infiat doar cu drepturi limitate?

Mentzionet ca parintzii X si Y mai au si altzi copii din casatoriile lor anterioare celei in care s-a facut adoptzia de care vorbim aici.

Multzumesc anticipat pentru raspuns
Septimiu