Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vinzare/donatie a unui drept la o proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vinzare/donatie a unui drept la o proprietate

In conditziile in care sunt implicat (mostenitor)intr-o mostenire unde partea mea este de 5/24 deci 20,8 % cum as putea sa instrainez cel mai rapid si optim partea mea? Mentzionez ca inca nu s-a facut succesiunea decesul parintelui fiind doar de citeva luni.Pot vinde drepturile mele cuiva? sau eventual dona?
septimiu

Puteti atat dona, cat si vinde...dar asta dupa ce dobanditi/mosteniti, adica dupa dezbaterea succesiunii.
Nicoleta Silvia Hulpus, Consilier juridic
Puteti vinde, sau mai corect spus cesiona, drepturile succesorale care va revin, insa numai dupa deschiderea succesiunii. Deci, nu trebuie sa se dezbata succesiunea ca sa puteti cesiona drepturile succesorale. Trebuie numai sa se deschida actiunea de dezbatere succesorala (pe cale notariala sau judecatoreasca) si atunci legea va da posibilitatea sa cesionati/vindeti.