Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donare mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donare mostenire

Buna ziua,

As dori un raspuns avizat in urmatoarea chestiune. Parintii mei au murit in urma cu cativa ani iar noi suntem 3 copii. Dupa tata, fiindca el a murit primul s-a facut succesiunea insa dupa mama nu s-a facut inca deoarece unul dintre copii a tot tergiversat in mod intentionat lucrurile si le tergiverseaza in continuare. Eu am facut hartie la notar in sensul ca am acceptat partea ce mi se cuvine dupa mama dar atat. Din moment ce nu se poate ajunge la un acord privind succesiunea si dupa mama, sincer, m-am gandit (ca si-asa nu duc nimic cu mine pe lumea cealalta si nici nu-mi voi manca sanatatea si nervii prin tribunale) sa donez partea dupa tata dar si partea dupa mama ( daca e posibil, din moment ce succesiunea nu s-a facut ) ca sa nu mai platesc impozit dupa ceva ce nu-mi aduce niciun venit. Va rog sa-mi spuneti daca e posibil asa ceva si ce costuri presupune acest lucru. Va multumesc.
Da, puteti dona/vinde partea dvoastra din masa succesorala.
Pentru aceasta trebuie sa luati legatura cu un notar, de la care veti afla si costurile, dar si pasii de urmat.
O poate dona sau vinde dupa ce dezbat succesiunea, ori dl Zechino spune ca succesiunea nu s-a dezbatut si ar putea dura mult aceasta dezbatere iar el vrea "sa scape" de partea sa de mostenire acum, pina la dezbatere tocmai pt a nu mai plati impozite.
Pina la dezbaterea succesiunii dupa mama nu sunteti nici proprietar dar nici strain de toate acestea platind impozite.
Partea ce v-a revenit dupa decesul tatalui o puteti gestiona cum doriti, insa pe cota ce va revine dupa mama, nu, acolo trebuie dezbatuta succesiunea pe care ati acceptat-o prin declaratia notariala.
Puteti sa instrainati ( vanzare/ donatie/ intretinere) cota mostenita dupa tata si vindeti/ donati/ drepturile succesorale dupa mama.