Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Buna ziua! Va rog sa ma ajutati, daca se poate, in urmatoarea problema: Mama mea a decedat in urma cu 6 luni. Am ramas eu si tatal meu si am dori sa facem succesiunea. Parintii mei sunt amandoi proprietari pe apartamentul lor. Problema este ca eu, ca fiu, am un credit pe care nu am reusit sa-l platesc la timp, iar in momentul de fata sunt executat silit prin poprire pe salariu. As dori sa intreb daca creditorul meu este chemat si de cine, la masa succesorala? Pot transmite/vinde in aceeasi zi in care se face succesiunea, partea mea de mostenire tatalui meu? Sau va rog sa imi spuneti ce pot sa fac ca apartamentul sa fie in intregime al tatalui meu deoarece ei au muncit pentru el. Stiu ca nu pot renunta la mostenire deoarece ar veni celelalte rude la masa succesorala. Va multumesc anticipat.
Creditorii dvs nu vor fi citati sau chemati la dezbaterea succesiunii.
Dupa dezbaterea mostenirii puteti dona tatalui cota dvs din apartament.
Insa nu prea se poate in aceeasi zi, pentru ca trebuie intocmita documentatia cadastrala (in cazul incare nu aveti, dureaza cam o luna) si apoi intabulat certificatul de mostenitor (ceea ce dureaza o saptamana).
- Avind in vedere ca succesiunea este imprescriptibila,o puteti face dupa decesul tatalui daca nu s-a facut succesiunea dupa decesul primului parinte Dezbaterea succesiunii nu e obligatorie Ce trebuie sa faceti acum e acceptarea expresa (costa 40-50 lei) printr-o declaratie autentica data in fata oricarui notar .
ContSters416386, utilizator
Va multumesc! Pot cesiona sau vinde drepturile succesorale? Este adrevarat ca mostenirea deschisa si nelichidata poate fi instrainata, ceea ce inseamna ca intreaga cota mostenita poate fi vanduta inainte de dezbaterea succesiunii?