avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1394 soluții astăzi
Forum Activitate teodorfekete

Activitate teodorfekete

Am cumparat o masina pe firma, in anul 2008 cu factura, am trecuto la primarie, pentru impozit de pe firma vanzatoare pe cea cumparatoare Deoarece firma vanzatoare avea datorii la taxe si impozite nu s-a putut obtine certificat fiscal pentru a putea inmatricula masina. In aceasta perioada am folosit masina inscrisa pe firma vanzatoare. Acum firma vanzatoare este in faliment cu decizie judecatoreasca, iar de la inmatriculari ne cere dovada ca firma vanzatoare nu avea datorii in momentul cand s-a vandut masina, ceea ce nu putem obtine deoarece aceasta a intrat in faliment cu datorii. Ce posibilitati legale am pentru a putea inmatricula masina pe firma mea, in conditiile in care firma pe care este inmatriculata masina este in faliment.
Răspuns la discuția Valabilitate RCA
O societate comerciala, cum poate sa-si inregistreze cheltuielile acestea, daca nu face RCA-ul ca utilizator a mijlocului respectiv?
Daca inchiriez un autovehicul, si specific in contractul de inchiriere ca toate cheltuielile care sunt necesare din punct de vedere tehnic si legal care trebuiesc facute pentru a putea circula pe drunurile publice, sunt suportate de chirias, am dreptul sa inchei asigurarea RCA pe chirias ca utilizator, si daca este valabila din punct de vedere legal?
Permisul de conducere modelul anterior celui actual, este valabil pana la data expirarii si in UE, sau numai pe teritoriul Romaniei?
Permisele de conducere modelul anterior celui actual, sunt valabile pana la expirarea lor si in UE, sau numai pe teritoriul Romaniei? :(