avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 538 soluții astăzi
Forum Activitate Georgiana Dumitru

Activitate Georgiana Dumitru

Buna ziua!As dori sa stiu ce drepturi are o mamica,intoarsa la servici dupa un an de concediu ingrijire copil , in ceea ce priveste orele de munca? Exista o diminuare a programului?Va multumesc!
Buna ziua! Urmeaza sa depun la primarie dosarul de reincepere a activitatii dupa concediu de crestere copil.Ca sa nu pierd si acea insertie de 500 ron ,trebuie ca revenirea mea sa fie facuta cu cateva zile inainte de a implini copilul 1 an. Cand am facut cererea de reincepere a activitatii la angajatorul meu (institutie publica) , domnisoara de la resurse umane mi-a spus ca eliberarea deciziei dureaza cateva zile, ceea ce ma poate face sa intarzii cu dosarul la primarie. Intrebarea mea e : Care este perioada in care angajatorul este obligat sa elibereze acea decizie de reincepere a muncii?Precizez ca voi incepe serviciul pe data de 21 -03-2013 , iar doamna de la primarie mi-a spus ca ar fi bine ca dosarul sa il depun cam cu o saptamana inainte de implinirea varstei de 1 an pt a nu exista neintelegeri. Va multumesc!
Multumesc din suflet pt informatii! O sa ma interesez si o sa stiu exact...si poate o sa va mai stresez cu unele intrebari :))))
Va multumesc mult pt promptitudinea raspunsului.O singura intrebare mai am si anume cate zile de co aferente celor trei luni lucrate am de luat? Mi-e teama ca cei de la resurse umane nu vor fi tocmai prietenosi in aceasta privinta si trebuie sa fiu informata de cineva avizat.Multumesc
Buna ziua! Am nevioe de ajutor specializat din partea dvs.Sunt angajata a unei institutii publice de cultura.In momentul de fata sunt in concediu de crestere copil pe timp de un an.Ar trebui sa ma intorc la locul de munca inainte cu cateva zile de data 28 martie 2013,pt a beneficia de cei 500ron pana la 2 ani.Intrebarea mea este daca pot beneficia in anul 2013 (poate chiar in continuarea celui de crestere copil) de concediu de odihna , avand in vedere ca institutia la care lucrez are concediu de stagiune din iulie pana in septembrie ,iar eu nu am beneficiat de acest concediu in 2012(fiind in concediu crestere copil). Si cu ce poate afecta acest concediu indemnizatia de 500 ron pana la 2 ani.Mentionez ca in 2012 am lucrat pana la 1 aprilie,cu o luna inainte de nastere.Va multumesc anticipat!