avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1865 soluții astăzi
Forum Activitate dayana5143

Activitate dayana5143

Buna seara...o bunica poate dona sau face un act de vânzare cumpărare pentru un teren unui nepot??la încheierea actului trebuie sa fie de acord și sa semneze copiii bunicii?
Răspuns la discuția Mostenire
Moatenitori sunt eu și sora mea care a decedat...atât..alți frați nu avem..ma intereseaza ce drepturi are fata surorii mele decedate la averea părinților mei..eu am făcut îmbunătățiri la casa de peste 10000 de euro..părinții mei trebuie sa mi facă un act de vânzare cumpărare pe toată averea ca sa nu am probleme prin tribunal??acum ambii parinti sunt in viata

VALENTINA MITEA a scris:

Depinde câți sunt mostenitori cu vocatie care accepta moștenirea în termenul legal.

Discuție Mostenire
Sora mea a decedat in 1987,ramand fiica ei in viața..poarta numele
tatălui care a abandonat o și a stat in casa de copii pana la vârsta de 18.As dori sa știu ce drepturi are ea la casa bunicilor după mama??Ce valoare din avere trebuie sa i se acorde nepoatei mele?va multumesc
Un recurs im cât timp poate fi depus??15 zile lucrătoare sau 15 zile calendaristice de la comunicare???
Anularea unei hotărâri judecătorești se publica in monitorul oficial??
Răspuns la discuția in cat timp se depune apelul??
Pentru inceput va multumesc pentru raspuns..Incerc sa va povestesc pe scurt..In iunie 2013 am avut un proces la Tribunalul Bacau, civil- servitute( pentru un teren in care paratul mi-a inchis intrarea).L-am pierdut, si in termen de 15 zile am facut recurs la Curtea de Apel Bacau. Domnul postas din zona a semnat in locul tatalui meu,a pus serie si numar fals cum ca am primit hotarearea judecatoreasca pe 6 iunie.Adevarul e ca noi am primit acasa pe data de 10 iunie si de atunci avocata a calculat cele 15 zile.In ziua procesului...sentinta...Tardiv formulat datorita ca a au crezut ca tatal meu a semnat primirea hortararii de data de 6.Am facut scris la procuratura...ancheta,,,s- a dovedit falsul ca nu e semnatura tatalui meu,postasul a recunoscut ca a semnat el.Normal procuratura trebuia sa raspunda in 30 de zile la cerere dar au trecut 7 luni pana au dat aceasta dovada..In acet timp tatal meu plateste luna de luna cheltuieli de judecata . Cand am vazut ca nu se misca nimic de la Parchet Onesti, Bacau... tatal meu a chemat in judecata postasul.. Cand a primit citatia surpriza: nu era citat postasul,era cel cu care sunt in litigiu de 14 ani. Obiect: contestatie la executare suspendare executare.lucru pe care noi nu l-am cerut.Sedmite excepţia tardivităţii formulării contestaţiei la executare. Respinge ca tardivă contestaţia la executare formulată de contestatorul ..... în contradictoriu cu intimatul ..... Cu drept la apel în termen de 10 de zile de la comunicare, care se va depune la Judecătoria Oneşti. Nici macar nu a vrut sa se ia in calcul hartia de la procuratura vorbim de un fals.Ca trebuia formulat in termen de 6 luni de cand a inceput retinerea cu executorul.Dar noi cum sa deschidem daca procuratura abia dupa 7 luni a raspun...anchete peste anchete..Ce pot face acum?? Va multumesc
pe data de 13 iunie am avut ultimul termen in care imi "respinge actiunea ca fiind formulat tardiv, cu drept de apel in 10 zile , cererea se va depune la judecatorie." Cum se calculeaza aceste 10 zile ? din momentul in care am luat la cunostinta sentinta sau cand imi vine hotatrea acasa?? La judecatorie o scalda...care zice 10 zile, care 15 care 30 zile...Am chemat in judecatata cel care a falsificat semnatura mea,si m -am trezit ca obiectiv contestatie la executare, anulare executare.lucru pe care eu nu l-am cerut.Platesc cheltuieli de judecata din octobrie .Procuratura abia dupa 7 luni a dat solutia ca e falsa semnatura.nu e a mea.serie de buletin falsa.Ce pot face acum ??Ce sa cer in apel ?
Sunt din Onesti,judetul Bacau, am nevoie de un avocat care sa ma ajute in completarea formularului de la CEDO. Cererea a fost inregistrata, am primit plicul cu un formular de 25 de pagini de completat, timbre,etc.Stie cineva vreun avocat din Onesti sau Bacau care are in protocolul sau de activitati pentru CEDO??
Am pierdut datorita unui fals in documente.cineva a semnat in locul meu o citatie care nu a ajuns la termen. concluzia: recurs formulat tardiv. De la Procuratura s a constatat falsul in documente.Se poate rejudeca acest caz???va multumesc
Astea nu au fost penalitati,sunt 2 sau 3 hotarari vechi. Ma judec de 11 ani pentru un teren la care mi s a inchis intrarea si s-a construit abuziv o anexa fara autorizatie.Toti expertii platiti de mine au scris ca nu am intrare si judecatorul a zis ca am intrare.In concluzie stiam ca voi pierde dar trebuia sa urmez toate caile de atat din Romania pentru a merge la CEDO. As dori sa imi comunicati exact legea,nr unde scrie ca se cumuleaza aceste vechi hotarari.Unde pot face contestatie pentru cheltuielile de judecata?va multumesc