Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Act de vânzare cumpărare între bunica și ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Act de vânzare cumpărare între bunica și nepot!!!Buna seara...o bunica poate dona sau face un act de vânzare ...

Buna seara...o bunica poate dona sau face un act de vânzare cumpărare pentru un teren unui nepot??la încheierea actului trebuie sa fie de acord și sa semneze copiii bunicii?
Da, poate. Poate vinde nepotului daca acesta are bani sa cumpare.
Nu e necesar acordul copiilor pt ca bunurile sunt ale bunicii. Daca doneaza si e singurul bun de valoare, poate ar fi bine ca donatia sa se faca cu acordul copiilor ca acestia sa nu atace apoi donatia.