Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Sora mea a decedat in 1987,ramand fiica ei in viața..poarta numele
tatălui care a abandonat o și a stat in casa de copii pana la vârsta de 18.As dori sa știu ce drepturi are ea la casa bunicilor după mama??Ce valoare din avere trebuie sa i se acorde nepoatei mele?va multumesc
Depinde câți sunt mostenitori cu vocatie care accepta moștenirea în termenul legal.
Moatenitori sunt eu și sora mea care a decedat...atât..alți frați nu avem..ma intereseaza ce drepturi are fata surorii mele decedate la averea părinților mei..eu am făcut îmbunătățiri la casa de peste 10000 de euro..părinții mei trebuie sa mi facă un act de vânzare cumpărare pe toată averea ca sa nu am probleme prin tribunal??acum ambii parinti sunt in viata

VALENTINA MITEA a scris:

Depinde câți sunt mostenitori cu vocatie care accepta moștenirea în termenul legal.

dayana5143, utilizator
Actele de vanzare-cumpărare nu se mai întocmesc fictiv, trebuie sa se atașeze dovada platii, altfel sunt lovite de nulitate.Sa va facă donație pt.o cota care sa acopere îmbunătățirile plus rezerva.
avvalentina, utilizator