Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiunea după 7 ani (3 moștenitori minim)
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiunea după 7 ani (3 moștenitori minim)

Bună ziua!

Vrem să facem succesiunea după tata (decedat în 2010).

Scopul e ca mama (adică soția / co-proprietar) să devină moștenitoare.

Eu (fiul) am acceptat succesiunea, dar locuiesc împreună cu mama și ne gospodărim împreună (nu doresc o sumă de bani, evident).

Tata a mai avut 2 fiice din prima căsătorie (fosta soție e decedată):

O fiică a decedat după 2010.
Cealaltă fiică e dispusă la o înțelegere amiabilă (adică să îi oferim o anumită sumă, mai mică decât s-ar cuveni, rămâne să vin cu o ofertă).

Moștenirea e un apartament de 2 camere nerenovat. Cred eu, în jur de 15 000 euro

=============
Întrebări:

- Cum se împart procentele? (Fiica decedată după 2010 are o fiică în viață. Ea are dreptul la moștenire?)

- Cum se stabilește valoarea apartamentului?

- Cam pana unde s-ar ridica onorariul + taxele aferente?

- Îmbunătățirile aduse apartamentului după deces (suportate de mine) se includ în valoarea apartamentului?

- Înțelegerea bănească cu fiica se poate face în privat sau la notar? În sensul că 1) oficial renunță la moștenire și primește de la mine banii ori 2) suma se consemnează în acte. Cum e mai bine?

Vă mulțumesc.
andr87, utilizator
- pentru calculul exact al cotelor, stabiliți exact daca sora dvs este dispusă să renunțe.
Dacă renunta, moștenitori sunteti : soția supraviețuitoare (1/4), dvs Si sora decedata, 3/4 împreună, adică 3/8 fiecare .
Mai departe, cota de 3/8 a surorii decedate după tata formează obiectul unei alte mosteniri, unde succesori sunt soțul (1/4) si copilul (3/4). Deci cumnatul și nepoata dvs trebuie să dezbată succesiunea.
- Valoarea se stabilește în funcție de grila notariala.
- Pentru taxe, va adresați la un birou notarial.
- Îmbunătățirile nu se includ. Iar daca urmăriți costuri minime, e in interesul dvs să nu se includă.
- Înțelegerea nu se poate consemna la notar. Potrivit Codului civil, renuntarea la o moștenire este pur abdicativa, indivizibila si nu poate fi afectata de nici o modalitate (conditie).
- V-am sfătui ca macar dvs să rămâneți moștenitor împreună cu mama. Altfel, daca toti copiii renunta, vor fi chemate la succesiune rudele din clasa următoare (părinții, frații și surorile tatălui)
trandafir2, moderator
Buna seara,
Daca acel imobil este realizat de mama dumneavoastra si de tatal dumneavoastra acvesta se imparte astfel:
- mama primeste 5/8 din apartament si
- fiecare dintre copii primeste cate 3/24 fiecare (dumneavoastra 3/24, fiica care traieste 13/24 si fiica fiicei decedate care vine prin reprezentare 3/24).
Daca acel imobil este realizat de tata si fosta sotie atunci;
- fiicele sale ar fi avut initial cate 3/16 din imobil si tatal ar fi avut 5/8.
acel 5/8 se imparte astfel:
- mama ar primi 5/32
dumneavoastra 15/96 si fiecare dintre fiice va mai primi cate 15/96
Daca acel imobil este realizat doar de tatal dcedat atunci:
- mama primeste 1/4
- fiecare din cei 3 copii 3/12
Va sfatuiesc sa achitati acea intelegere cu sora vitrega la notar si sa reprezinte sulta.
Va sfatuiesc sa acceptati si sa va primiti teoretic partea sub forma de sulta astfel incat sa nu fie chemati la succesiune alte clase de succesori.
Valoarea bunului la notar se stabileste de notar functie de grilele sale.
Onorariile si taxele se stabilesc tot de notar functie din valoarea bunului din grile.
Imbunatatirile aduse de dumneavoastra, daca sunt dovedibile, va revin dumneavoastra in valoarea sultei.
Toate sumele consemnatile in inscrisurile oficiale.
Pe contractul de v-c apar tata și mama împreună, iar în cartea funciară apt. apare ca bun comun. Eu trag concluzia din asta că mamei îi revine acea cotă de 5/8. Deci eu și mama am avea 75%, iar restul de 25% s-ar cuveni în mod egal surorii vitregi în viață, respectiv fiicei fiicei decedate.

Înțeleg de asemenea că orice îmbunătățire aș face de acum încolo până la succesiune, dacă păstrez chitanțele, nu se include în masa succesorală.

Vă rog să îmi confirmați dacă e corect.
Presupunand ca sora renunta, in final mama va avea 5/8, iar dvs si sora decedata 3/8 impreuna, adica 3/16 fiecare. Ulterior, cota de 3/16 a surorii va fi dobandita de cumnat (1/4 din 3/16 = 3/64) si de nepoata (3/4 din 3/16 = 9/64). In final, aducand la acelasi numitor, cotele vor fi:
- mama 40/64
- dvs 12/64
- cumnatul 3/64
- nepoata 9/64
Procentele nu au nici o relevanta. Doar daca va place matematica si vi le calculati singur.
Dvs sunteti liber sa contactati un expert si sa intocmiti dvs un raport de evaluare al apartamentului (care sa includa si imbunatatirile), urmand ca taxele din cadrul dezbaterii succesiunii, sa fie stabilite in functie de valoarea din acest raport.
Insa, cu toate imbunatatirile, apartamentul o sa-l impartiti si cu nepoata si cumnatul dvs.
Cat priveste acea suma de bani, pe care i-o achitati surorii, vorbim despre sulta, numai daca sora isi insuseste calitatea de mostenitor. Daca nu a facut nici o declaratie de acceptare a succesiunii, iar succesiunea nu a fost dezbatuta, nu exista nici un temei pentru primirea sultei. Puteti incheia intre dvs o intelegere scrisa, ii achitati acea suma de bani, iar sora da declaratie de renuntare la succesiune.
Sora decedată nu are soț în viață, doar fiică.

Vreau să fiu în clar cu toate calculele doar pentru a avea o imagine corectă, în caz că nu mă pot înțelege cu părțile, sau dacă da, să aproximez o sumă care s-ar cuveni teoretic.

Însă există șanse ca să mă înțeleg cu părțile, caz în care
1) ambele renunță la moștenire și fac înțelegerea scrisă (dacă nu au acceptat deja succesiunea)
2) ambele acceptă/au acceptat deja și primesc sulta (suma de plătit poate fi cea negociată?)