Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, am de discutat o succesiune, pentru un ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, am de discutat o succesiune, pentru un apartament ...

Buna ziua, am de discutat o succesiune, pentru un apartament detinut de parinti, mama a decedat. Eu am trei surori si eu trebuie sa trimit o procura pentru a imputernici pe una dintre surori deoarece nu pot ajunge. Eu accept succesiunea, intrebarea mea este ce inseamna asta? Tata ramane singur proprietar? Asta inseamna ca poate sa vanda apartamentul fara acordul copiiilor? Dar daca se decide sa treaca un copil ce se intampla cu partea de succesiune a celorlalte 2 surori? Impozitul cum se va plati? Va multumesc.
Eu accept succesiunea, intrebarea mea este ce inseamna asta?

Inseamna ca aveti pretenii la succesiune, ca va insusiti calitatea de mostenitor si ca veti mosteni cota parte prevazuta de lege, in calitate de fiica a defunctei.

Tata ramane singur proprietar?

Nu, tata va ramane coproprietar impreuna cu dvs si sora/surorile (in functie de cum opteaza si ele)

Asta inseamna ca poate sa vanda apartamentul fara acordul copiiilor?

Tata poate vinde singur doar cota sa parte.
Intregul apartament nu poate fi vandut decat cu acordul tuturor mostenitorilor acceptanti.

Dar daca se decide sa treaca un copil ce se intampla cu partea de succesiune a celorlalte 2 surori?

Cine sa "treaca"? Si cum sa "treaca"? Ca "a trece" poate avea n sensuri?

raluk0207 a scris:

Eu accept succesiunea, intrebarea mea este ce inseamna asta?

Inseamna ca aveti pretenii la succesiune, ca va insusiti calitatea de mostenitor si ca veti mosteni cota parte prevazuta de lege, in calitate de fiica a defunctei.

Tata ramane singur proprietar?

Nu, tata va ramane coproprietar impreuna cu dvs si sora/surorile (in functie de cum opteaza si ele)

Asta inseamna ca poate sa vanda apartamentul fara acordul copiiilor?

Tata poate vinde singur doar cota sa parte.
Intregul apartament nu poate fi vandut decat cu acordul tuturor mostenitorilor acceptanti.

Dar daca se decide sa treaca un copil ce se intampla cu partea de succesiune a celorlalte 2 surori?

Cine sa "treaca"? Si cum sa "treaca"? Ca "a trece" poate avea n sensuri?

Buna ziua, multumesc pentru raspunsuri. Daca tata vrea sa treaca apartamentul pe una dintre fiice, noi trebuie sa semnam ca suntem de acord, implicit renuntam la mostenire? La decesul tatalui se mai dezbate succesiune? Daca acceptam succesiune, impozitul pe apartament se imparte la 4?
În primul rand, hotarati-va care cum rămâneți moștenitoare.
Cine renunță, iese din calcul de la moștenirea mamei și la revedere.
Rămân tata, cu fiica/fiicele acceptante.
Dacă tata vrea sa ii dea cota lui uneia dintre dvs prin contract de donatie/vânzare/intretinere, o poate face singur, fără acordul nimanui.
În acest sens, stabiliți cui.
Iar ca să simplificati lucrurile, de preferat ar fi sa rămână tata și fiica căreia dorește sa ii dea partea lui.
Celelalte doua fiice pot renunța, dacă doresc, urmând ca acel contract ulterior sa se încheie doar între tata și fiica respectiva.
La decesul tatălui, dacă nu mai are alte bunuri în afara de acest imobil, nu mai aveți pe ce sa dezbateti succesiunea, ca tata a transmis tot din timpul vieții.