Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Acceptare tacita sau nu?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Acceptare tacita sau nu?

Dupa moartea mamei s-a facut succesiune dupa ea, tata, fiul si fica, fica care locuieste de cand s-a nascut pana in prezent in casa parinteasca. Tatal a vandut toata partea lui catre fica 10/16 (contract vanzare-cumparare), fica are acum 10/16+3/16=13/16.
Ce poate sa faca acum fiul? Succesiunea dupa tata? Ce drepturi are fica?
Fica a adus imbunatatiri semnificative la casa
Dacă tatăl a vândut toată cota lui fiicei și nu mai are alte bunuri pe numele lui nu mai aveți pentru ce să dezbateți succesiunea după tata. Fiica e proprietară pe ce a dobândit prin moștenire de la mama și vânzare de la tata. Fiul e proprietar pe cota moștenită de la mama.
fica vrea sa locuiasca in casa parintilor singura, dar fiul vrea si el o camera, doua (el are doua case ale lui) tatal este si el decedat de 18 luni
Nu are relevanta faptul ca, fiul mai are alte doua proprietati, atat timp cat are calitatea de mostenitor rezervatar dupa mama. Daca a acceptat mostenirea dupa mama, iar sora doreste intreaga proprietate, aceasta nu are decat sa discute cu fratele sau si sa-l convinga sa-i vanda si partea sa pentru reintregirea intregii proprietati. Daca fratele nu doreste, sora nu prea are alternativa de a ramane cu intreaga proprietate.
monica.voinea a scris:

Nu are relevanta faptul ca, fiul mai are alte doua proprietati, atat timp cat are calitatea de mostenitor rezervatar dupa mama. Daca a acceptat mostenirea dupa mama, iar sora doreste intreaga proprietate, aceasta nu are decat sa discute cu fratele sau si sa-l convinga sa-i vanda si partea sa pentru reintregirea intregii proprietati. Daca fratele nu doreste, sora nu prea are alternativa de a ramane cu intreaga proprietate.

Buna seara,
Am o cunostinta intr-o situatie similara.De acord ca nu conteaza cite propr. are fratele,dar nici nu poti obliga sora sa locuiasca in acelasi imobil cu el.
Daca fratele nu vrea sa-i vinda surorii lui cota ce-i revine trebuie sa fie si o alta modalitate de a ramine un singur proprietar.
Ea avind o cota net superioara,nu poate cere in instanta iesirea din indiviziune?