Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Acceptare tacita sau nu?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Acceptare tacita sau nu?

Dupa moartea mamei s-a facut succesiune dupa ea, tata, fiul si fica, fica care locuieste de cand s-a nascut pana in prezent in casa parinteasca. Tatal a vandut toata partea lui catre fica 10/16 (contract vanzare-cumparare), fica are acum 10/16+3/16=13/16.
Ce poate sa faca acum fiul? Succesiunea dupa tata? Ce drepturi are fica?
Himmel_Emil_robert a scris:

fica are acum 10/16+3/16=13/16.
Ce drepturi are fica?

Ati raspuns singur. Are 13/16 din casa.

Himmel_Emil_robert a scris:

fica ... locuieste de cand s-a nascut pana in prezent in casa parinteasca.

Himmel_Emil_robert a scris:

fica vrea sa locuiasca in casa parintilor singura, dar fiul vrea si el o camera, doua (el are doua case ale lui)

- daca aceasta casa nu este comod partajabila in natura (doua bai, doua, bucatarii, doua intrari, etc., astfel incat sa poata fi create doua unitati locative distincte)
- daca fiica are o cota mai mare
- daca fiica a locuit acolo dintotdeauna si nu are o alta locuinta
- daca fiul nu sta chiar in drum, ci are vreo doua case
- daca fiica a adus imbunatatiri casei
- daca ...

ghiciti cui i se va atribui casa in cazul unui partaj. ;)

Dar daca fiul doreste sa arunce banii pe taxe de timbru, onorarii de expert, etc... in loc sa sa convina cu sora sa asupra sumei de bani cu titlu de sulta pentru cota sa de 3/16 din casa in cadrul unui partaj prin buna invoiala ..., atunci noi nu putem sa-l incurcam. Mai cu seama ca, daca lumea ar trai in buna pace si intelegere, avocatii ar ramane fara slujba. :yes:
romascanu, moderator