avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1983 soluții astăzi
Forum Activitate Elena-adela

Activitate Elena-adela

Buna seara,

In 2006 am facut o cerere in baza Legii 15 din 2003 care a fost aprobata.Pe terenul respectiv nu am ridicat nici un fel de constructie intrucat utilitati nu au fost in zona respectiv curent electric, apa, canalizare,etc. In 2012 Primaria mi-a retras dreptul de folosinta gratuita asupra terenului deoarece nu am ridicat locuinta in termenul legal.Mentionez ca nici in momentul de fata in zona respectiva nu sunt utilitati.

Intrebarea este: este normal sa platesc impozit Primariei pentru un bun care nu a fost proprietatea mea si pe care nu il mai am?
In cazul in care sunt titularul unei II din anul 2006 si in acelasi timp am fost angajat cu norma intreaga la o alta societate mai datorez contributiile la asigurarile sociale?Mentionez ca in perioada 2006-2011 am achitat aceste contributii pt II si as dori sa stiu daca a fost legal ca aceste contributii sa fie achitate de 2 ori.

Multumesc!
Buna ziua,
In data de 29 .11.2012 am solicitat incetarea contractului de munca prin demisie conform art. 81 (1) Codul Muncii cu un preaviz de 20 zile lucratoare astfel incat data de 31.12.2012 sa fie ultima zi de munca. La data cererii de demisie mai aveam un numar de 13 zile de concediu de odihna neefectuat pentru care am facut cerere de plata conform art.146 (4 ) din Codul Muncii. In data de 19.01.2013 am primit salariul pentru luna decembrie dar banii pt concediul de odihna neefectuat nu i-am primit si nici nu cred ca o sa-i primesc deoarece de regula domnul patron asa a procedat cu toti salariatii care au plecat din firma fie la cererea lor fie ca au fostdati afara.
Va rog sa-mi spuneti cui trebuie sa ma adresez pentru a-mi recupera drepturile.

Va multumesc !
Mi-am propus ca in aces an sa-mi deschid o Intreprindere Individuala cu specific activitate de comert si ma intereseaza daca trebuie sa urmez un curs de formare profesionala in acest scop. Mentionez ca in cartea de munca incepand cu anul 2005 sunt trecuta ca secretara dar in anii trecuti am lucrat ca vanzator intr-un magazin cu produse alimentare si nealimentare,vanzator intr-un magazin cu electrocasnice, gestionar statie distributie carburanti iar in cartea de munca am fost trecuta ca muncitor necalificat. Un curs online gratuit de lucrator comercial mi-ar putea fi de folos?
Va multumesc!