avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1644 soluții astăzi
Forum Activitate selon87

Activitate selon87

Salutari !
Va rog, daca aveti amabilitatea, as vrea sa stiu -
daca exista testament , ( la notar ) in favoarea unuia dintre soti, fara copii, mai este nevoie si de martori la deschiderea acestuia pentru succesiune ?
de unde sa stiu ca mai trebuie si supralegalizat ? mi a fost expediat si atat..un fel de "noi ne am facut datoria.. le am trimis.." contra cost, bineinteles..
multumesc mult, incerc la consulat..
multumesc pentru raspuns!
atunci, situatia este mai incurcata..decesul a avut loc in spital, dupa o grea suferinta - certificatul de deces a fost trimis in Romania de catre Serviciul Funerar la care a avut loc incinerarea, impreuna cu certificatul care atesta acest fapt, toate documentele nu au trecut prin Consulatul Ro din Canada, nu este nici un urmas acolo sa faca aceste formalitati !
ce se mai poate face ?
Răspuns la discuția facturi - plati la intretinere
eu am intrebat NUMAI - daca este legal procedeul de incasare a banilor- cat despre vecini, nu stiu cine sunt, nici pe care scara au fost decesele ( abia m am mutat in apartament) dar, multumesc pentru delicata sugestie, am sa intreb si la blocurile vecine, un ajutor este binevenit de la oricine in aceste momente de impas.
cu stima !
Buna ziua !
Ceatean roman- canadian decedat in Canada -
Certificatul de deces eliberat de statul canadian, poate fi folosit pentru declararea decesului la starea civila din Romania ?
multumesc !
Răspuns la discuția facturi - plati la intretinere
sigur ca au fost facturi legale..dar, sa inteleg, ca eu , ca si locatar platitor, nu pot avea nici o opinie, daca comitetul hotaraste ceva ? mi se pare un abuz..
va multumesc pentru raspuns !
buna ziua
am o intrebare : se poate trece la "cheltuieli diverse" si apoi in totalul de plata la intretinerea lunara - costul coroanelor mortuare ?
anul trecut au fost patru decese in bloc, (deci 4 coroane) costul acestora, s au regasit in "cheltuieli diverse ", si puse in totalul intretinerii pe luna respectiva.. mai ales ca nu a fost specificat acest lucru..suma nu este mare, doar procedeul, nu stiu daca a fost corect ?!
va multumesc !
Răspuns la discuția despre procura
va multumesc tare mult pentru raspuns !
Discuție despre procura
buna seara
am o intrebare: o procura se poate face pe numele celui desemnat, dar care se legitimeaza cu pasaport romanesc perfect valabil ?
va multumesc !
va multumesc :)