Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... facturi - plati la intretinere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

facturi - plati la intretinere

buna ziua
am o intrebare : se poate trece la "cheltuieli diverse" si apoi in totalul de plata la intretinerea lunara - costul coroanelor mortuare ?
anul trecut au fost patru decese in bloc, (deci 4 coroane) costul acestora, s au regasit in "cheltuieli diverse ", si puse in totalul intretinerii pe luna respectiva.. mai ales ca nu a fost specificat acest lucru..suma nu este mare, doar procedeul, nu stiu daca a fost corect ?!
va multumesc !
In situatia in care exista acordul comitetului executiv pentru respectivele coroane,daca exista viza cenzorului pentru temenicia si legalitatea documentului justificativ ,atunci impunerea este legala
sigur ca au fost facturi legale..dar, sa inteleg, ca eu , ca si locatar platitor, nu pot avea nici o opinie, daca comitetul hotaraste ceva ? mi se pare un abuz..
va multumesc pentru raspuns !
Pai sa nu vi se para abuziv pentru ca dv, proprietarii, alegeti comitetul executiv ca sa conduca, sa administreze, asociatia intre AG anuale.
Deci i-ati mandatat ca sa ia decizii in locul dv.

Nu se pot chema la AG proprietarii ori de cate ori se cheltuieste ceva sau se face vreo schimbare nesemnificativa in asociatie.

Intre noi, fie vorba, aceste cheltuieli trebuia scazute cumva, fie pe liste, asa cum s-a prevazut la dv., in "cheltuieli diverse", fie din fondul de reparatii. La dv. s-a optat pentru prima varianta, iar daca nu va deranjeaza suma, ziceti "sa le fie tarana usoara" si asta e!
Oricum, banii tot de la proprietari se acopera, fie ca pe liste, fie din fondul de reparatii sau alt fond de protocol sau cum s-o fi numind....
Daca apreciati suma drept netemenica ,aveti dreptul in temeiul disp art 12 A c si d din HG nr 1588/2007 sa formulati
contestatie la lista de plata in termne de 10 zile de la a fisarea acesteia
Presedintele asociatiei de proprietari detine obligatia sa raspunda la contestatie in termen de 7 zile

Referitor la opinie...comitetul executiv a fost numit de votul participantilor la adunarea generala,
comitetul executiv detine alocat un fond minim,pe care il utilizeaza in cazuri motivate
Aveti dreptul ca la proxima adunare generala sa participati si sa impuneti limitele de competenta ale comitetului executiv,sa restrictionati competenta comitetului executiv privitor la alocarea si utilizarea fondului la indemana,astfel incat alte decizii ale acestuia sa nu mai fie apreciate drept "abuz"
selon87 a scris:
...dar, sa inteleg, ca eu , ca si locatar platitor, nu pot avea nici o opinie...

Ba da, puteti. Puteti ca in afara de a contribui la plata coroanei sa dati si un anunt in presa exprimandu-va parerea de rau ca vecinul dumneavoastra a decedat. Puteti sa oferiti ajutor familiei vecinului decedat, daca are nevoie...