avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 868 soluții astăzi
Forum Activitate marinb

Activitate marinb

Buna ziua,
As avea si eu unele intrebari in legatura cu obiectul de activitate al unei societati comerciale. Eu doresc sa-mi infiintez un S.R.L. avand obiectul principal de activitate "cultivarea cerealelor, plantelor leguminoase si a plantelor producatoare de seminte oleaginoase", iar ca obiecte secundare sa adaug: "cultivarea legumelor si a pepenilor, a radacinoaselor si a tuberculilor" si "Cultivarea fructelor arbustilor fructiferi, capsunilor, nuciferilor si a altor pomi fructiferi". Intrebarile mele ar fi urmatoarele:
1. Care sunt codurile CAEN pentru aceste activitati?
2. Pe viitor pe aceasta societate imi pot deschide un magazin cu vanzarea acestor produse?
Va multumesc!
Răspuns la discuția infiintare firma
Va multumesc pentru raspuns!
As dorii sa va mai intreb, daca eu primesc procura din partea administratorului pentru a efectua demersurile, atunci declaratia trebuie data de administrator in fata judecatorului delegat sau o pot da si eu?
Buna ziua,
As avea unele intrebari in legatura cu infiintarea unei firme, daca ma puteti ajuta:
1. Actul constitutiv il pot redacta si eu fara a fi necesara autentificarea sau legalizarea?
2. Declaratia pe propria raspundere trebuie legalizata la notar?
3. Daca vreau sa-mi fac un S.R.L. pot adauga mai multe domenii de activitate?

Va multumesc!
Răspuns la discuția infiintare firma
Buna seara,

Va multumesc pentru raspuns!Ok si daca fac magazinul cu vanzarea utilajelor agricole cu sediul in Bucuresti si punctul de lucru intr-un sat din Giurgiu, imi va trebui sa merg la primaria din sat sa cer autorizatie sau semnaturi de la vecini ori sunt suficiente decat cele de la punctul de lucru?

O seara buna!
Răspuns la discuția infiintare firma
Va multumesc pentru raspuns!Eu doresc sa fac un magazin cu vanzarea utilijelor agricole!Ce cod ar avea aceasta activitate in Codul CAEN?
Buna ziua!
Doresc sa-mi infiintez o firma si vreau sa va intreb daca sediul social poate fi in Bucuresti, iar punctul de lucru intr-un sat din judetul Giurgiu?
In legatura cu sediul social, il voi face in apartamentul parintilor mei (acolo locuiesc si eu, dar este pe numele lor), trebuie sa inchei cu ei un contract de comodat sau de inchiriere?Trebuie sa iau semnaturi de la vecini?
Iar in legatura cu punctul de lucru, de acolo imi vor trebui semnaturi sau autorizatii de la primarie?
Va multumesc!
Buna seara!

Am si eu o problema in legatura cu taxa de poluare. In 2010 am cumparat o masina noua de la un dealer din Bucuresti si am platit o taxa de poluare in valoare de 1500 lei. Am trimis o solicitare la Administratia financiara pentru recuperarea taxei, dar ei mi-au raspuns ca in acel moment suma este mai mare decat am platit eu, respectiv este in valoare de 1800 lei.
Daca ii dau in judecata imi voi putea recupera suma sau s-ar putea sa-mi invoce legea nr. 9/2012 (Contribuabilii care au achitat taxa pe poluare pentru autovehicule incepand cu 1 iulie 2008 pana la data intrarii in vigoare a Legii nr.9/2012 iar aceasta este mai mare decat taxa rezultata din aplicarea formulei de calcul din aceasta lege, in care se utilizeaza elementele avute in vedere la momentul inmatricularii autovehiculului in Romania. Sumele reprezentand diferenta de taxa platita se restituie numai catre titularul obligatiei de plata)?
Mie nu ar trebui sa mi se aplice legea din momentul cumpararii masinii sau legile aparute ulterior?

As avea sanse sa castig?

Va multumesc!