avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1090 soluții astăzi
Forum Activitate KYMS

Activitate KYMS

Buna seara,
va rog frumos sa ma lamuriti intr-o privinta. Acum ceva timp am facut mai multe imprumuturi la banci. O perioada am putut sa le platim dar de un an eu nu am mai avut de lucru iar din salariul sotului nu am reusit sa mai platim. Luna trecuta la locul de munca al sotului au venit de la 3 banci sa ii opreasca din salariu. Va rog sa imi spuneticat este legal sa ii opreasca o treime sau jumatate din salariu? Va rog sa imi trimiteti si articolele respective. Va multumesc
Buna seara
va rog sa ma ajutati cu un raspuns daca este posibil.
Am fost angajata ca sef de magazin la o societate cu profil de haine secon hand pana in luna ianuarie 2013 cand am fost trimisa in somaj.. La inceputul lunii octombrie 2012, la un inventar am constatat o lipsa pe magazin de vreo 500 piese. Am intocmit un proces verbal prin care am anuntat aceasta lipsa superiorilor mei. Nu s-a luat nicio masura la vremea respectiva. Intre timp postul pe care lucram a fost desfiintat si am fost trimisa in somaj. Conform CCM aveam dreptul la un salariu compensatoriu, pe care nu l-am primit.Am facut plangere la ITM si raspunsul a fost ca societatea era obligata sa imi acorde acest salariu pana la data de 16.05.2013. Vazand ca nu am primit banii am luat legatura cu doamna de la personal si i-am spus ca voi face o noua plangere daca nu imi trimit banii. Raspunsul acesteia a fost ca nu imi va da niciodata banii si ca daca insist imi va face plangere la politie pe baza acelei declaratii pe care am dat-o in luna octombrie. Intre timip am aflat ca societatea si-a schimbat si numele. Ce sanse au ei sa castige si ce sanse am eu sa castig daca ajungem in instanta?
Mul;tumesc frumos
Buna ziua,
as dori sa aflu daca perioada concediului medical se transmite in revisal si daca da in cat timp.
Multumesc
Discuție somaj
Buna seara,
as dori sa aflu daca la calculul stagiului de cotizare pentru somaj se ia in considerare si perioada unui somaj anterior, adica daca am o vechime in munca de 9 ani si o perioada de somaj de 1 an, stagiul de contizare este de 10 ani sau de 9 ani? Multumesc!
Răspuns la discuția Concedierea
Multumesc. Mai am o singura intrebare: exista vreo lege care prevede un termen de plata a tuturor datoriilor banesti de catre angajator pentru salariatul concediat? Eu am auzit ca in momentul incetarii activitatii ar trebui sa iti primesti si toate drepturile slariale.
Răspuns la discuția Concedierea
dar cum pot afla ce este scris in CCM , ca nu mi-a spus nimeni nimic despre el, nici in CIM nu este specificat nr acestuia
Răspuns la discuția Concedierea
Multumesc pentru raspuns. Mai am o intrebarere: mai este valabil salariul compensator din CCMUN?
Răspuns la discuția Concedierea
in concluzie, chiar daca eu nu am cerut co in preaviz, ei imi puteau baga preavizul peste co, astfel incat sa nu mai beneficiez de tichete de masa si sa fiu platita doar pentru co nu si pentru cele 20 de zile de preaviz
Răspuns la discuția Concedierea
e foarte simplu. Eu am facut cererea de CO pe data de 15 noiembrie, iar instiintarea de preaviz am primit-o pe data de 26 noiembrie. Cererea exista deja. Conform art 60 lit i din codul muncii pe perioada co nu poti fi concediat. Aici e dilema mea.
Răspuns la discuția Concedierea
eu am trimis cererea pe mail, iar originalul prin curier. La momentul acela mi s-a spus ca imi vor da compensarea in bani, iar acum m-am trezit ca pe luna decembrie am fost in concediu de odihna si nu imi voi primi bonurile de masa si nici bani pentru preaviz ca mi-a fost acceptat concediul. Dar eu nu am cerut concediul in perioada de preaviz. Din punctul meu de vedere este un abuz.