avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 502 soluții astăzi
Forum Activitate ovidiu1984

Activitate ovidiu1984

Buna seara.Ma puteti ajuta va rog cu un raspuns...detin un apartament dintr-o casa de tip duplex, si intrebarea mea este daca am nevoie de aprobarea vecinului pt. instalarea panourilor?Pe CF scrie ca sarpanta si invelitoarea sunt parti comune indivize.
Multumesc.
Multumesc pt raspuns.Idee e ca podul este despartit printr-un perete de caramida al constructiei.Nu stiu cum ar putea fi pod comun acesta daca el este despartit.Doar daca il sparg sau ma duc pe la el prin casa ca sa ajung in partea cealalta.Eu inteleg ca este comun atat timp cat putem avea acces oricand partea cealalta,dar nu este asa.Electricitate(bec si priza) in pod era tras din timpul constructiei.Mi se pare aiurea sa nu il pot amenaja pe partea mea,si mi se pare aiurea sa nu pot face acest lucru daca el nu accepta.De ce sa stau in aceleasi conditii cum sta el cu podul, doar pt ca poate nu accepta ca eu sa il schimb, atat timp cat nu intervin la structura si nu fac nimic cat sa deranjeze modificarea facuta.

Buna ziua,
Stau intr-un duplex pe parter, are o placa de beton care desparte parterul de pod.Podul este unu mai inalt,despartit de un perete de caramida de zona vecinului, unde se poate crea o camera acceptabila.Intrebarea este daca pot amenaja podul creand o camera compusa din izolarea podului,placare placi gips carton si 2 geamuri tip Velux.Tin sa mentionez ca nu se taie placa si nu se intervine asupra structurii de rezistenta.Accesul se face pe gaura de acces a podului.Trebuie sa cer acordul vecinului de duplex?Trebuie sa am o autorizatie in aceasta privinta?
Multumesc.
Buna ziua
Constructorul nu mai e de gasit iar problema acoperisului a ajuns problema noastra(cei de la mansarda).Exista contract de vanzare cumparare a terasei blocului.Presedintele asociatiei spune ca asociatia nu mai are nici un drept asupra reparatiei ca nu o mai detin(terasa blicului).Dar orice imobil are un acoperis,invelitoare,sarpanta,etc.Deci orice se ridica pe acea terasa a blocului are ceva care tine de ploaie,zapada,etc.Asa cum nici peretii exteriori(fatada) ai mansardei nu sunt ai nostrii,peretii de rezistenta,etc.,asa nici acel acoperis nu este.Din punct de vedere legal, as dorii sa stiu cine detine acoperisul(cine se ocupa de reparatia lui)?Multumesc.
Buna seara.

Am cumparat un apartament la mansarda.Doresc sa stiu daca am probleme cu acoperisul cine plateste?Presedintele asociatiei a spus ca terasa blocului a fost vanduta catre constructor(cei care au facut mansarda) si ca proprietarii de la mansarda suporta reparatiile pt. acoperis(nu mai este bun comun).In contractul meu scrie "430/10000 cote parti comune indivize si 18/405mp teren".In momentul de fata suntem 24ap.Deci cine plateste?Asociatia(toate cele 24 de apartamente) sau doar cei de la mansarda.Mentionez ca in contract nu scrie ca detinem acoperisul sau podul(care nu este) si nici in CF.

Multumesc.
Răspuns la discuția Reparatie acoperis mansarda bloc
Va multumesc.La aceeasi concluzie ajunsesem si eu:rau intentionat si incompetent
Răspuns la discuția Reparatie acoperis mansarda bloc
Buna seara.Am cumparat un apartament la mansarda in dec.2012.Asociatia de locatari a vandut terasa blocului in scopul izolarii blocului si renovarea casei scarii.Cei care au cumparat-o au ridicat mansarda cu pricina si au facut 4 apartamente acolo(tavanele nu sunt tesite,arata normal 2.5m/H,doar fatada-etajul. 5 este construita in asa fel sa arate ca o mansarda-acoperisul vine in picaj pana la terasa blocului-plafonul dintre et.4 si et.5) .
Tocmai in aceasta seara am avut o discutie destul de aprinsa cu presedintele asociatiei de locatari,unde spune ca daca este o problema cu acoperisul(ploua sau se crapa) si problema se afla pe zona casei scarii,at. aceasta face parte din bun comun si se va repara din fondul de rulment strans sau vor cotiza toti locatarii.Intrebarea mea catre el a fost"Daca o astfel de problema se afla deasupra apartamentului meu ce se va intampla atunci daca firma constructoare nu mai este de gasit?Cine va platii reparatiile acoperisului?"Mi-a raspuns in felul urmator"TU vei platii reparatiile,pt. ca nu face parte din bun comun,deoarece problema se afla deasupra apartamentului tau si nu pe casa scarii".Am ramas prost cand l-am auzit.Imi venea sa il bag cu capul prin acoperis.Deci ca sa nu fac o prostie sa il bag cu capul prin acoperis :) ma poate ajuta cineva cu o lege,sau cum pot sa-i demonstrez ca nu are dreptate,sau are dreptate...ca inebunesc.In contractul de vanzare-cumparare al apartamentului nu scrie numic de acoperis,si nu cred ca se poate vinde-cumpara si acoperisul unui bloc chiar daca este mansarda.
Va rog daca poate cineva sa ma ajute.
Va multumesc.
Discuție Am dreptul?
Buna ziua.

Am achizitionat de putin timp un apartament la mansarda,si am o neclaritate cu ce tine defapt de noi cei de la mansarda(respectiv daca avem dreptul la uscatorie).In contractul meu scrie urmatorul lucru"apartament la mansarda compus din camera de zi cu bucatarie si hol,2 dormitoare,baie,sas si balcon,cu Su=64 mp,avand 430/10000 cote parti comune indivize si 18/405 mp teren."
In CF scrie ca am dreptul la uscatorie si ca face parde din bun comun,dar cica se ia in calcul doar ce scrie in contract,ca acest CF este unul obisnuit si din cauza asta apare si uscatoria la drepturile mele la acest bloc.In contractul de vazare-cumparare nu scrie ca am dreptul.
Acum intrebarea mea este: am dreptul la aceasta uscatorie?:sorry:
Daca poate sa ma ajute cineva astept cu nerabdare un raspuns
Va multumesc
Stima