avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1975 soluții astăzi
Forum Activitate stefan29

Activitate stefan29

Buna ziua ! Cine mă poate ajuta Intr o chestiune juridică..?
Fosta soție a făcut o acțiune privind modificarea cuantumului pensiei de întreținere și modificarea programului de vizitare copil, a fost primul termen.

Eu intenționez să fac o acțiune privind modificarea pensiei de întreținere în sensul de a plăti o parte în bani și o parte în natura .
Cum ar trebui sa procedez ? Sa fac o acțiune distinctă sau sa fac o cerere de intervenție la dosarul aflat în curs de judecare ?
Mulțumesc
Răspuns la discuția Ordonanta 55/2014
dar in ordonanta este specificat faptul ca o singura data se poate schimba partidul ! cat este de legal a doua oara ?
buna ziua ! imi puteti spune ce se intampla in cazul meu dupa ce va povestesc urmatoarea problema : am semnat o adeziune la PLR (partidul liberal reformator ) si acceptanta de primire in partid si le am depus la primarie ,mai precis la secretarul primariei conform ordonantei 55/2014 privind migratia politica .,PLR inca nu este partid inregistrat legal ,are unele probleme la tribunal .Intrebarea mea este ,fiind ales local imi pier functia dupa cele 45 de zile daca partidul nu este inregistrat ,sau raman in fostul partid ,PPDD !
As putea sa imi depun o cerere de adeziune consilier local INDEPENDENT ,avand in vedere ca prima mea cerere la PLR se poate considera nula !
buna ziua! lucrez la o firma de pe data de 1.02.2009 pana in prezent .in tot acest timp am primit bani pe concediu pentru anii 2011 si 2012 iar banii pe concediu in anii 2009 si 2010 nici pana in ziua de astazi ! Am facut cerere de concediu si in anii 2009 si 2010 si nu a vrut sa mi le inregistreze iar acuma iam zis sa imi dea banii ca am nevoie urgenta mi-a zis ca daca nu mi s-a dat in anul 2009 si 2010 banii acei bani s-au pierdut adica nu mai am dreptul la ei si in cosecinta nu o sa mi-i mai dea .


va rog sa ma ajutati cumva ca imi vine sa apelez la inspectia muncii !



o zi buna va doresc !
Tatal meu a fost beneficiarul legii nr. 309 din 22 mai 2002 fiind ca a efectuat stagiul militar în cadrul Direcţiei Generale a Serviciului Muncii în perioada 1950-1961 .
Tatal meu avea pana in 2009 3 pensii :- pensie din sistemul public -700 ron
- pensie de agricultori -350 ron
- pensie conform legii 309 - 67 ron
total : 1.117 ron
Dupa 2009 , din cele 3 pensii i-au facut una singura de 840 ron .

Cine imi poate explica de ce s-a ajuns aici si ce cai sunt pentru a repara aceasta nedreptate daca pot sa zic asa !

va multumesc !