avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 790 soluții astăzi
Forum Activitate MihaelaAna

Activitate MihaelaAna

Răspuns la discuția executare silita
Chear astazi am primit de la judecatorie exact ceea ce v-am scris si in mesajul de mai sus , cu exact aceleasi date ale problemei mele,la fel nu sa platit taxa de timbru de catra firma E si mi-au dat termen de judecata pe data de 17 decembrie,ce acte trebuiesc sa fac sa inaintez o cerere sau cum se numeste ca-ci cauza aceasta sa judecat o data in luna iunie si nici atunci nu au depus taxa acesta de timbru,au avut termen de 5 zile de a face apel.Cstima si respect,va multumesc.
Discuție Despagubiri
Sotul meu a avut un conflict de munca la firma care lucra iar in urma acestui conflict a facut o depresie severa si a fost pensionat pe caz de boala,i-el poate cere despagubiri de la firma aceea (totul sa petrecut in anul 2015)sau nu ,daca da pe ce cale de atac sa mergem?
Răspuns la discuția executare silita
Chear si dupa cateva luni sa poata sa se faca executarea silita,de ce nu s-au incadrat in timpul alocat de catre instanta de judecata,totusi au trecut aproape 6 luni?Au avut termen de gandire sau cum se spune!
Tin sa precizez ca am in intretinere un cpoil minor de 5 ani si un sot pensionat pe caz de boala (depresie severa dobandita in urma unui conflict de munca in care am fost ambi implicatii)
Am facut si eu un credit de nevoi personale in anul 2008,am platit pana in anul 2010 cand am nascut,in acelasi an sotul meu a suferit un accident de masina [masina fiind dauna totala]am avut facut prin executor judecatoresc ordin de poprire pe salar[2010-2011]dupa care am intrat in somaj,total 3 ani neplata a creditului.In decursul anului acesta am primit o decizie de dezinvestire de la tribunal in care nu se contesta valoarea creditului luat de mine ci neplata unei sume catre serv. de taxe si impozite de catre aocata angajata de catre firma respectiva[ste vorba de o firma de recuperare care a preluat datoria pe care o aveam la banca respectiva,nu este vorba de k ci de cealalta firma de recuperare E.Intrebarea mea este urmatoarea;ce inseamna acest lucru si societatea aceea ma tot ameninta ca ma executa silit prin executor judecatoresc,cam de 2 ori pe saptamana.
Răspuns la discuția despagubiri in litigiile de munca
va multumesc de raspuns si voi reveni cu mai multe detalii despre cazul meu,sper sa fioe de bine.
Răspuns la discuția despagubiri in litigiile de munca
Multumesc de raspuns,dar va rog sa-mi raspundeti pe intelesul meu,adica daca am primit acele drepturi banesti nu mai pot cere despagubiri,eu pot dovedi cu acte situatia pricinuita familiei mele,sotul meu fiind internat din acea cauza la un spital de psihiatrie'iar eu fiind lasata sa ma descurc cu toate treburile cu toate datoriile si fara slujba pe o perioada de timp ceea ce se rasfrange asupra familiei mele si acum,chear daca am o slujba datoriile acumulate in aceea perioada nefasta pentru noi ne urmareste constant. Va multumesc anticipat.
Buna ziua,am sa intru direct in subiect,anul acesta am castigat un proces cu fostul angajator in care mi sa anulat decizia de concediere mi s-au platit salariile pana la momentul reangajarii mele la un alt angajator,precizez ca am in intretinere un copil in varsta de 5 anisi un sot pensionat pe caz de boala ,dupa acest incident cu fosta firma angajatoare.Am fost data afara din serviciu dupa o plangere la politie in care am fost 'zugravita'ca fiind cea mai cea din toate cele inclusiv sotul meu,mentionez ca martora mentionata in acea plangere este chear sora persoanei care mi-a facut plangerea.Potcere daune morale si psihice de la fosta firma?Dar de la persoanele implicate in tot ceea ce am patit eu ,mentionez ca am ramas fara servici in anul 2014 in perioada de sarbatori.
Răspuns la discuția Lamurire la executare silita
Va multumesc pentru ajutor si pentru lamuriri nu i-mi fac probleme la plata ratelor doar doream sa fiu in cunostinta de cauza si sa stiu sa fiu cu sufletul impacat din fericire pentru mine pot suporta plata ratelor.
Răspuns la discuția Lamurire la executare silita
Va multumesc pentru raspuns,dar am omis sa specific ca am ajuns la o intelegere cu o banca si in momentul de fata am o rata de 220 de ron termen de un an(este vorba de doua banci Banca 1 cu care am ajuns la intelegere si Banca 2 care mi-au facut executare silita pe salar)executarea silita este din 2011 iar intelegferea cu rata am ajuns abia luna trecuta deci prima rata a fost achitata in acest caz ce se poate face ,tot o treime din salar se va retine pentru Banca2 chiar daca am o rata in plus sau cumulate cele doua trebuie sa fie de o treime din salar. Va multumesc si ma iertati pentru omisiunile facute anterior faptul ca nu am specificat a doua banca.

[editat de moderator- numele societatilor nu e important, asa ca nu-l mai mentionati, multumesc]
Răspuns la discuția Lamurire la executare silita
Nu sunt singura sunt casatorita dar chear daca am un copil atat se pune poprire ,pe ce salar net sau brut de exemplu la un salar de 1000 RON brut netul cam de 800 la care dintre aceste sume pune poprirea aceea include toate sporurile ce decurg din salar,sunt calculate si valoarea tichetelor de masa,va multumesc.