avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 509 soluții astăzi
Forum Activitate alinda1

Activitate alinda1

Răspuns la discuția Prescriptie intrerupta?
multumesc pentru raspunsuri.
Răspuns la discuția prescriptie intrerupta?
in contractul de vanzare-cumparare este trecut numele amandurora cu cota de 1/2 din imobil.poate ca nu am fost suficient de atenta in exprimare.nu vreau sa supar pe nimeni,dar sunt unele aspecte pe care nu le-am inteles.cand ne-am casatorit,procesul de anulare a contractului de vanzare-cumparare era pe rol.s-a finalizat anul trecut in primavara,iar in iunie a deschis procesul de partaj.multumesc pentru raspunsuri
buna ziua,
in 2006 sotul meu a cumparat un imobil pe care l-a platit integral din banii lui.toate celelalte lucrari de dupa cumparare au fost platite tot din banii lui.
in contractul de vanzare cumparare apare si fosta concubina cu o cota de 50%din imobil.in 2008 sotul a deschis un proces de anulare a contractului,proces care s-a terminat in 2012 si pe care l-a pierdut cu dreptatea-n brate.
dar cum asta e situatia a deschis in vara anului trecut un proces de iesire din indiviziune,partaj judiciar si a cerut atribuirea imobilului.
pentru ca mi s-a spus ca are doar un drept de creanta ,vreau sa va intreb daca prescriptia acestui drept de creanta a fost intrerupta pe perioada procesului de anulare a contractului de vanzare /cumparare?
Răspuns la discuția Prescriptie intrerupta?
da,e vorba de banii lui.a fost pacalit pur si simplu.a facut o procura unei pers pentru cumpararea imobilului in care se preciza ca tot ce se cumpara se cumpara pe numele lui,dar in contract culmea e si numele ei.procesul l-a pierdut pe mana avocatului,iar acum nu i-a mai ramas decat sa ceara partajul
Răspuns la discuția Prescriptie intrerupta?
mie mi s-a explicat ca ar avea un drept de creanta datorita faptului ca imobilul a fost achitat integral din banii lui si ea a recunoscut acest lucru in procesul de anulare a contractului.procesul de partaj nu s-a finalizat.s-a facut expertiza.expertul a spus ca nu este comod partajabil.ea a cerut contraexpertiza.probabil va dura si acest proces cativa ani.
buna ziua,
in 2006 sotul meu a cumparat un imobil pe care l-a platit integral din banii lui.toate celelalte lucrari de dupa cumparare au fost platite tot din banii lui.
in contractul de vanzare cumparare apare si fosta concubina cu o cota de 50%din imobil.in 2008 sotul a deschis un proces de anulare a contractului,proces care s-a terminat in 2012 si pe care l-a pierdut cu dreptatea-n brate.
dar cum asta e situatia a deschis in vara anului trecut un proces de iesire din indiviziune,partaj judiciar si a cerut atribuirea imobilului.
pentru ca mi s-a spus ca are doar un drept de creanta ,vreau sa va intreb daca prescriptia acestui drept de creanta a fost intrerupta pe perioada procesului de anulare a contractului de vanzare /cumparare?
Răspuns la discuția s-a prescris dreptul de creanta?
va multumesc pentru raspuns.am mai intrebat despre aceasta prescriere si mi s-a raspuns ca dreptul sau de creanta s-a prescris si este posibil ca ea sa primeasca imobilul si sa-i plateasca sotului meu o sulta reprezentand jumatatea lui si cam atat.
vreau sa va prezint o situatie si as vrea sa va rog daca se poate sa-mi dati un raspuns,o lamurire.
in 2006 sotul meu a imputernicit o anumita persoana in vederea cumpararii unui imobil.in procura era precizat ca tot ce se cumpara se cumpara in favoarea si pe numele lui si pentru care plateste pretul integral.cu toate acestea in contractul de vanzare -cumparare apare si numele fostei concubine cu o cota de 50% din imobil si teren.
sotul deschide o actiune de anulare a contractului de v-c pe care-l pierde pe mana avocatului.anul trecut in primavara s-a terminat acest proces.
imediat dupa incheierea acestui proces sotul schimba avocatul si deschide un proces de partaj judiciar-iesire din indiviziune in care solicita atribuirea imobilului in intregime dar si obligarea fostei concubine la plata jumatatii pe care o are in proprietate.in procesul de anulare a contractului fosta concubina recunoaste ca toti banii au venit de la sotul meu dar in acest proces si-a schimbat declaratia si spune ca a platit si ea jumatate,desi nu are niciun fel de dovezi si nici nu a avut vreun loc de munca.
urmarind mereu pe forum subiecte asemanatoare am inteles ca sotul meu are doar un drept de creanta,vreau sa va intreb daca acest drept i s-a prescris si fosta concubina ramane cu 50% din imobil?