avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 909 soluții astăzi
Forum Activitate blueice

Activitate blueice

Buna ziua Am fost diagnosticata cu cancer la colon si troboflebita iar in ianuarie trebuie să mă întorc la serviciu pentru că se termina concediul medical aferent neoplasmului. Eu am mâinile și picioarele amorțite de la citostatice dar pot fi sta in picioare. Întrebarea mea este: cum mă afectează pe mine ca angajat si mai târziu la pensie, daca ma pensionez pe caz de boala cu 4 sau 6 ore/zi (măcar un an cât să îmi revin cu amortelile)? Eu sincer nu as vrea pensionare. Va multumesc
Va multumesc mult pentru raspunsuri.
Si ce se intampla cu stimulentul daca dupa cateva luni dupa reluarea activitatii ma dau afara sau demisionez?
Banuiesc ca indemnizatia pe ultima luna(15.01-15.02.14) o pierd din cauza tatalui care nu-si poate lua ccc iar stimulentul il primesc din 15.02.14 asa este?
Buna ziua,
Am nascut pe 15.02.2013 si am optat pentru indemnizatie 1 an si urmeaza sa depun dosarul pentru stimulent.
Va rog sa imi spuneti: Cu ce data trebuie sa ma intorc la servici ca sa pot beneficia de stimulent avand in vedere ca tatal nu poate lua acea luna de ccc?
Va multumesc mult.
Buna ziua,
M-am lovit de o alta problema. Domiciliul din C.I. este in sector 4 dar locuiesc efectiv in sector2, copilul se va naste in sector 2.
1.La ce sector se declara copilul?
2.la ce sector se depune dosarul pentru indemnizatie cc?
3.Daca fac mutatie pe C.I in sector 2 (fara a schimba buletinul) pot depune dosarul de indemnizatie la institutia competenta din sector2?
Va multumesc
Multumesc pentru raspuns este exact ce vroiam sa stiu si sa inteleg cum se calculeaza
Va rog sa imi spuneti daca am inteles bine:
1. optiune 1 an cu 85% : <,>,= decat 1 an iau 827+500lei timp de 2 ani de la nastere;
2. optiune 1 an fara 85% :<,>,= decat 1 an iau 200alocatia copil+600 indemnizatie+500lei timp de 2 ani de la nastere.
3. optiune 2 ani cu 85% : iau 827 lei timp de 2 ani de la nastere.
4. optiune 2 ani fara 85%: iau 200alocatia copilului+600 indemnizatia timp de 2 ani de la nastere.
5. optiune 2 ani cu intoarcere dupa 1 an : iau ??? (exista si aceasta varianta?)


si nu se mai acorda nici o bonificatie ca te intorci la serv mai devreme de 2 ani