Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... unde se declara copilul daca C.I mama este in sect.4 ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

unde se declara copilul daca C.I mama este in sect.4 si nasterea in sect.2.

Buna ziua,
M-am lovit de o alta problema. Domiciliul din C.I. este in sector 4 dar locuiesc efectiv in sector2, copilul se va naste in sector 2.
1.La ce sector se declara copilul?
2.la ce sector se depune dosarul pentru indemnizatie cc?
3.Daca fac mutatie pe C.I in sector 2 (fara a schimba buletinul) pot depune dosarul de indemnizatie la institutia competenta din sector2?
Va multumesc
Mama va naste la un spital. Certificatul de nastere se va elibera de catre Primaria din raza spitalului. Indemnizatia o primiti de la domiciliul mamei.
Actele pentru CCC se pot depune si la Primaria din sectorul in care locuiti efectiv daca aveti resedinta acolo (viza de flotant valabila).
@ blueice

1. Copilul se declara la Primaria Sect. 2

2. Cererile pentru acordarea drepturilor prevazute de prezenta ordonanta de urgenta, reprezentand indemnizatie, stimulent de insertie sau alocatie de stat pentru copii, si documentele din care rezulta indeplinirea conditiilor legale de acordare a acestora se depun la primaria comunei, orasului, municipiului, respectiv sectoarelor municipiului Bucuresti, pe raza careia/caruia solicitantul isi are domiciliul sau resedinta.
In speta, este vorba despre Primaria Sect.4

3. Daca va faceti mutatie pe sect.2, atunci actele pentru CCC le veti depune la Primaria sect.2
Va multumesc mult.