Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cum se calculeaza indemnizatia de crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cum se calculeaza indemnizatia de crestere copil

Buna ziua,
Am inteles ca s-a marit indemnizatia de crestere copil si as vrea sa stiu exact ce inseamna.
La un salariu brut de 1340 si net de 973 lei care este cea mai buna optiune de a alege perioada de crestere copil (1 an sau 2 ani sau 85% din salariu). Imi puteti face, va rog, calculul pentru aceste perioade.
Astept raspunsul dvs.
Va multumesc
indemnizatia de crestere copil este de 85% din salariul net pe ultimele 12 luni lucrate
Nu este asa ... potrivit OUG nr.111/2010, art.2 :
(2) Indemnizatia lunara prevazuta la alin. (1) lit. a) se stabileste in cuantum de 85% din media veniturilor nete realizate in ultimele 12 luni si nu poate fi mai mica de 1,2 ISR si nici mai mare de 6,8 ISR. ------ in cazul CCC cu o durata de 1 an

(3) Indemnizatia lunara prevazuta la alin. (1) lit. b) se stabileste in cuantum de 85% din media veniturilor nete realizate in ultimele 12 luni si nu poate fi mai mica de 1,2 ISR si nici mai mare de 2,4 ISR. ------ in cazul CCC cu o durata de 2 ani

Asadar, pentru a se calcul exact ar trebui sa ne spuneti care este media salariilor nete pe ultimele 12 luni.
in ultimele 12 luni am avut acelasi salariu de 1340 brut si 973 net, si nu stiu care este cea mai buna varianta pe care sa o aleg
Asadar, la 973 lei se va aplica procentul de 85% ... rezulta o indemnizatie in valoare de 827 lei ..

Prin urmare, puteti opta pentru un CCC cu o durata de 1 an si veti primi 827 lei sau pentru un CCC cu o durata de 2 ani si veti primi tot 827 lei ...
si nu se mai acorda nici o bonificatie ca te intorci la serv mai devreme de 2 ani